Rozhodli ste sa kúpiť domov tlačiareň? Či preto, že často potrebujete tlačiť rôzne dokumenty alebo preto, že si chcete uchovávať vytlačené fotografie, tlačiareň rozhodne patrí medzi užitočné zariadenia v domácnosti.

Hoci výber vhodnej tlačiarne do domácnosti nie je raketová veda, predsa na začiatku treba zvážiť niekoľko vecí. V prvom rade treba vedieť, čo plánujete tlačiť.

Čo všetko chcete tlačiť?

Chcete tlačiareň na dokumenty a na jednoduchú grafiku? V takom prípade sa vám oplatí kúpiť laserovú tlačiareň. Sú síce o niečo drahšie, ale investícia do nich sa vám vráti vďaka tomu, že laserové tonery vytlačia násobne viac strán ako atramentové náplne a ich cena ja obdobná. Ak však plánujete tlačiť aj fotografie, siahnite po atramentovej tlačiarni. Tie totiž tlačia oveľa vernejšie farby a sú na tlač fotografií omnoho vhodnejšie než laserové tlačiarne, ktoré v podstate nie sú na fotky vhodné takmer vôbec.

Taktiež by ste mali vedieť, či chcete všestranné zariadenie, ktoré vám nielen vytlačí v obstojnej kvalite čokoľvek, vrátane fotografií, ale zároveň umožní tiež skenovanie a kopírovanie. Ak chcete tlačiareň čisto kvôli fotografiám, zamerajte sa na tlačiarne špecializované na tento jeden účel. Samozrejme, toto by ste mali zvážiť aj ak chcete tlačiareň „na dokumenty“. Ak totiž budete chcieť len tlačiť, v porovnaní s kúpou multifunkčného zariadenia môžete ušetriť.

Vlastnosti, ktoré by vás mali zaujímať

Ak už viete, čo všetko chcete s novou tlačiarňou robiť, je dôležité zvážiť, z čoho budete tlačiť. Z počítača? A bude k tlačiarni pripojený káblom alebo uprednostňujete Wi-Fi pripojenie? Prípadne chcete radšej tlačiť zo smartfónu alebo tabletu? Toto sú dôležité otázky týkajúce sa pripojení, ktoré by vaša nová tlačiareň mala zvládať.

Pokiaľ nie ste náročný užívateľ, špecifickejšie technické parametre vás v súčasnosti až tak zaujímať nemusia, keďže aj dostupnejšie tlačiarne vám dokážu priniesť uspokojivé výsledky. Zaujímať vás však môže cena náplní do tlačiarne HP a ďalšieho spotrebného materiálu, aby ste vedeli odhadnúť, koľko vás asi bude „prevádzka“ tlačiarne stáť.

Zamerajte sa aj na doplnkové funkcie, ktoré by ste mohli využívať. Môže ísť napríklad o obojstrannú tlač, automatický podávač dokumentov, tlač z cloudu či NFC pripojenie. Ak niečo z týchto a ďalších iných funkcií považujete za nutnosť, nerobte pri výbere tlačiarne kompromisy. Autor: AMSstudiokz, Foto: Shutterstock.com