Jasnejšia a jednoduchšia rada, ako piť veľa vody, neexistuje. No správny pitný režim často naráža na našu lenivosť, nepozornosť alebo nedbanlivosť. Existuje však niekoľko univerzálnych rád, ktoré uľahčia život každému.

Zdôrazňovať potrebu dostatočného príjmu tekutín je dôležité v lete aj v zime. Dodržiavanie pitného režimu má byť záležitosťou celého roka a nie len sezónnym trendom. Telo potrebuje dostatočný prísun vody v každom ročnom období, hoci v lete je táto potreba, vzhľadom na vysoké teploty vzduchu, pochopiteľne intenzívnejšia.

V lete by mal vypiť dospelý človek aspoň dva litre tekutín denne. V prípade väčších strát tekutín potením počas športovania alebo pri iných fyzických aktivitách je potrebné adekvátne zvýšiť aj príjem vody. Prečo? Dodržiavanie správneho pitného režimu sa pozitívne prejavuje napríklad na metabolizme, ktorý sa vďaka vode ľahšie optimalizuje. V tele, ktoré má dostatok tekutín, prebiehala látková výmena bez problémov, telo sa tiež rýchlejšie čistí a má aj dostatok energie.

Ohľadom tekutín je dôležité zdôrazniť, že káva a alkoholické nápoje sa do pitného režimu nezarátavajú. Tieto nápoje tekutiny z tela skôr vypudzujú, než by ich dopĺňali. Tekutiny je potrebné do organizmu dodávať priebežne, počas celého dňa a nie až vtedy, keď sa objaví pocit smädu. Vhodná je predovšetkým čistá voda, nie príliš studená, rôzne druhy čajov a stolových vôd. Skvelým tipom sú tiež čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, ale aj samotné ovocie a zelenina, v ktorých sa tekutiny nachádzajú prirodzene v pomerne veľkom množstve.