Môžete mať občas pocit, že téma investovania do nehnuteľností je už celkom otrepaná, no toto vyhlásenie by bolo prehnane odvážne a málo pravdivé.

Stovky ľudí sa stávajú čerstvými majiteľmi nehnuteľností každý deň, a tieto kúpy veľmi často slúžia na investičné účely. Okrem toho, nemôžeme opomenúť tú skutočnosť, že trh nie je stály, trendy sa menia a na ponuku aj dopyt vplývajú rôzne vnútorné aj vonkajšie faktory.

Kúpa nehnuteľnosti nie je automaticky investíciou

Tvrdíte, že ste investorom, lebo ste si kúpili byt? Nie je úplne isté, že sa od toho momentu už môžete takto definovať. Aj keď medzi vlastníctvom nehnuteľnosti a investičným úmyslom existuje veľa podobností, nejde o stopercentne rovnaké záležitosti. Podľa odborníkov sa vlastné bývanie skôr nedá považovať za investíciu, pretože pri výbere nehnuteľnosti sa nezohľadňuje výnos, ale životné podmienky, prostredie a podobné, skôr subjektívne faktory.

Mali by ste vedieť, že ak ste rozhodnutí investovať do nehnuteľností efektívne a úspešne, nebude to výsledok náhleho rozhodnutia alebo pár hodinovej práce. Taktiež to nie je len jednoduchý proces nákup-prenájom-predaj, a už vôbec nie v krátkom časovom horizonte. Bez dôsledného plánovania, dobrej orientácie na trhu a premyslenej stratégie to nepôjde.

Na tieto dôležité fakty sa na Slovensku často zabúda. Kúpa nehnuteľností tu bola vždy veľmi populárna, ale v poslednom období sú byty vnímané ako mimoriadne dobré investičné príležitosti. Odporúčame vám prečítať si dobré (a najmä aktuálne) rady finančných expertov na portáli investportal.sk. Obdobie pandémie zmenilo toho celkom veľa, a to, čo pred 2 rokmi bolo istým faktom, dnes už nemusí platiť.

 

Investícia do nehnuteľnosti nie je istá výhra

Okrem stabilného výnosu za zmienku stoja aj riziká investovania do nehnuteľností. Čo sa týka nepretržitého príjmu, ak svoju nehnuteľnosť prenajmete, priemere môžete dosiahnuť výnos 7-10%. V takom prípade však, keď potreba väčšieho kapitálu je akútna, skôr nie je likvidným investičným nástrojom. Dôvodom je to, že nie je jednoduché ju predať za adekvátnu cenu alebo to môže trvať dlhšie. Porovnávanie s inými formami investícií je na mieste, na druhej strane, mali by ste ale vedieť, že nehnuteľnosti môžu byť dobrým prvkom vo vašom investičnom portfóliu, pretože sú nevyhnutné pre diverzifikáciu (zdieľanie rizika). Určite poznáte starú dobrú radu, podľa ktorej by ste svoj finančný majetok mali rozdeliť na 3 časti a investovať ich do zlata, do nehnuteľnosti a do cenných papierov.

Návratnosť investícií do nehnuteľností

Investovanie do nehnuteľnosti je špecifické v tom, že zisk nezískate iba pri predaji. V tomto prípade výnos môže pochádzať z 2 zdrojov:

  1. prenájom, čiže mesačný príjem z prenájmu (dlhodobý) alebo Airbnb (krátkodobý),
  2. predaj nehnuteľnosti (zvýšenie hodnoty).

Investujte do tej správnej nehnuteľnosti

Snažte sa o kúpu takej nehnuteľnosti, ktorú neskôr nebude problematické predať. Najčastejšie sú to také byty alebo apartmány, ktoré ponúkajú dobré podmienky, dostupnosť na mieste s mnohými pracovnými možnosťami alebo bohatým študentským životom.

Musíte sa teda najprv naučiť rozlišovať medzi zlými a dobrými ponukami a môžete to urobiť iba na základe porovnávania. Inzeráty by mali byť intenzívnou súčasťou vášho každodenného života, kým nenájdete ten pravý byt.

Prezerajte si zároveň aj ponuky podnájmov, aby ste vedeli, za akú cenu je možné rôzne typy nehnuteľností prenajať. Pripravíte sa na to, aký približný výnos môžete v budúcnosti očakávať, okrem toho vám to pomôže aj pri rozhodovaní.

Hypotéka nie je strašiak

Povráva sa, že nakupovať za cudzie peniaze je vždy sladšie. Možno doteraz ste o hypotéke nechceli ani počuť, ale nemusíte sa jej báť, a teda nevylučujte túto možnosť úplne. Ak si môžete kúpiť jeden byt za hotovosť, tak si kúpte rovno dva s využitím pôžičky. Veď ako sme to spomínali vyššie, mať dobrú dlhodobú stratégiu je pri investovaní nevyhnutné. Priemerných realitných investorov po svete chodí niekoľko a ich počet sa neustále zvyšuje. Ak teda chcete maximalizovať svoje budúce výnosy, budete sa musieť tejto téme venovať intenzívnejšie. Zdroj fotiek: freepik.com