
Aj vy by ste si chceli vyčarovať pri svojom dome kúsok peknej záhrady, s ktorou nebudete mať veľa starostí ? Potom sú nasledujúce riadky určené práve pre vás.
Údržba takejto záhrady spočíva iba v kosení trávnika, strihaní, polievaní a prihnojovaní. Namiesto neustálej práce vám ponúkne radosť a príjemné miesto na načerpanie energie.
Ako to funguje
- Predtým ako začnete s úpravami v záhrade nasaďte tuje alebo popínavé rastliny pozdĺž celého plota aby vytvorili mohutnú kulisu a zachytávali prach a hluk z ulice.
- Aby údržba bola menej náročná, časť záhrady pokryte fóliou, na ňu navezte štrk alebo kôru.
- Na miestach kadiaľ budete najčastejšie prechádzať vytvorte systém chodníkov. Podklad musí byť pripravený tak, aby z neho nevyrastala burina.
- Miesto na bylinky a zeleninu si vyčleňte v kontajneroch blízko kuchyne.
- Pri sadení ovocných stromov nezabudnite, že z prútika za pár rokov vyrastie veľký strom, pod ktorým vám padanie plodov a lístia dá poriadne zabrať.
- Do záhrady si nasaďte čo najviac letničiek, ktoré sa rok čo rok vysemeňujú bez toho aby ste ich museli opakovane sadiť.
- Časť záhrady, v ktorej vytvoríte skalku, vresovisko alebo iné suchomilné rastliny nemusíte denne polievať. Vystačí si s dažďovou vodou.
- Pri výbere rastlín uprednostnite tie, ktoré sa hodia pre danú oblasť. Nevynakladajte zbytočne námahu a financie pre síce krásne, ale pre vašu záhradu nevhodné rastliny.
- Celkovú sezónnu atmosféru si môžete dopĺňať kvitnúcimi rastlinami v črepníkoch. Okrem trvaliek takto môžete pestovať aj cibuľoviny.
- Ak chcete mať pekný trávnik je nevyhnutné pravidelné kosenie, polievanie, dopĺňanie živín, vertikulácia. Iba dobrým ošetrovaním trávnika sa vyhnete bojovaniu s burinami a chorobami.
- Nakupujte v záhradných centrách alebo u pestovateľov, kde si vyberiete rastliny bez viditeľných príznakov chorôb a škodcov na rozdiel od rastlín objednaných z katalógov.
- Udržiavanie vody v jazierku alebo v bazéne je pomerne náročnou činnosťou. Skôr než začnete kopať, prítomnosť každého vodného prvku v záhrade si dobre rozmyslite.
Odborník
Ing. Jozef Beladič, záhradný architekt, Florabel
„Ak nechcete každý rok sadiť letničky, vyberte si tie, ktoré sa sami vysemeňujú a stačí ich zasiať iba raz. Kvitnú celú sezónu a skvele vypĺňajú miesta medzi trvalkami.“
Krasuľka (Cosmos bipinnatus)
Má nádherné veľké kvety, kvitne od leta až do skorých mrazov. Obľubuje slnečné stanovištia.
Tarica (Alyssum)
Nízka letnička, ktoré pokrýva veľké plochy. Malými jemnými kvietkami vytvára husté koberce rôznych farieb.
Slezovka trojklanná (Malope trifida)
Kvitne rôznymi farbami od leta do jesene veľkými kvetmi v tvare trumpety. Je nenáročná a pritom veľmi efektná. Dorastá až do 1,5 m.
Nechtík Lekársky (Celandula officinalis)
Má oranžové kvety, kvitne od skorého leta až po prvé mrazy. Obľubuje slnečné stanovištia. Je to aj liečivá bylinka.
Nevädza poľná (Centaurea cyanus)
Jej sýtomodré kvety sa používajú na liečebné účely. Kvitne od júna do septembra. Dobre sa jej darí na suchých, kamenistých miestach.
Krásnoočko (Coreopsis tinctoria)
Vyniká kvetmi so zaujímavou kresbou. Má veľa kultivarov s rôznymi farebnými kombináciami. Rastie až do výšky 1 m.