Tiež sa už nemôžete dívať na to, ako vaša ratolesť sliepňa pri jedinom zdroji svetla – z obrazovky počítača? Postarajte sa, aby váš študent či školák mal kvalitne osvetlenú izbu, aby si nekazil oči a aby ho navyše dizajn nového svietidla bavil tak, že sa bez rozsvietenia už nezaobíde.


Tisíce svetiel a lampičiek nájdete na Favi. Prehľadný vyhľadávač nábytku a dekorácii vám pomôže nielen vybrať to najkrajšie, ale i cenovo najvýhodnejšie. Ako svetlo zladiť s interiérom detskej izby, zistíte v Inšpirácii.

Povinná výbava každého študenta

Výber svetla, ktoré bude slúžiť deťom, nepodceňujte. Svietidlá do detskej a študentskej izby musí spĺňať dve hlavné kritériá: funkčnosť a bezpečnosť. Na stole, nočnom stolčeku a dlážke by nemali byť svetlá s veľkým výhrevom, ktoré ľahko spália detské pršteky. Zabudnite radšej i na svetlo, ktoré hádže farebné odlesky, avšak ťažko dieťaťu uľahčí čítanie.

Základom každej izby je centrálne svetlo, v prípade vyššieho stropu luster. Školákovi ale k učeniu stačiť nebude. Písací stôl musí byť osvetlený, najlepšie klasickou stolnou lampou. Vybrať by ste mali takú, na ktorej sa dá nastaviť nielen sklon, ale i intenzita svetla.

Kúzlo (ne)obyčajnej stolnej lampy

Správne nastavenie lampičky je celkom veda. Na stole by mala stáť tak, aby študentovi netienila. Pravák by mal mať lampičku vľavo a ľavák zasa na pravej strane stola. Svetlo má ožiariť plochu z výšky okolo 30 cm, pričom uhol dopadu by sa mal pohybovať medzi 60 – 70 stupňami. Nastavenie správneho uhlu vám uľahčia stolné lampy s ohybnou nohou.

Aby lampička neoslňovala, mala by mať nepriesvitné tienidlo. Svetlo by súčasne malo byť veľké tak, aby z neho netrčala žiarovka. Že na stole svieti lampička ešte neznamená, že musí byť vo zvyšku izby tma. Očiam uľavíte, ak zároveň svieti ďalší zdroj svetla. Zabránite tak ostrému svetelnému prechodu, keď dieťa odvráti od pracovného stola zrak.

Osvetlenie „na stojáka“

Stojacie lampy sú nielen funkčnou, ale aj dizajnovou záležitosťou. Tento typ osvetlenia nie je príliš vhodný pre malé deti, ktoré by stojaciu lampu mohli pri hre prevrhnúť, alebo by zakopávali o elektrické káble. Pri zariaďovaní študentskej izby zvážte, akému účelu bude lampička slúžiť. Pokiaľ chcete len dodať viac svetla do inak tmavej izby, vystačíte si s lampou s tienidlom obráteným smerom ku stropu. Ak ale chcete lampu, pod ktorou si budete čítať, mali by ste zainvestovať do lampy s polohovateľným tienidlom.

Niektoré stojacie lampy sú vybavené otočným alebo nastaviteľným ramenom, pomocou ktorého svetlo z lampy nasmerujete tak, ako potrebujete. Pohrať sa môžete i s intenzitou žiarenia. Na to sú ideálne lampy so stmievačom. Poslúžia ako doplnkový zdroj svetla v tmavom kúte. Ak chcete lampu využiť na čítanie, stačí prepnúť na vyššiu intenzitu. Stmievač nie je šetrný iba k vašim očiam, ale aj k peňaženke. Vďaka regulácii intenzity svetla totiž spotrebujete menej elektriky.