
Žiadna iná miestnosť v byte nemusí plniť toľko funkcií ako obývačka. Poradíme vám, ako si ju zariadiť a na čo si pri zariaďovaní dávať pozor.
Základným pravidlom, ktorým by ste sa pri výbere nábytku do obývačky mali riadiť, je skutočnosť, že v nej okrem vás budú tráviť voľné chvílenielen ostatní príslušníci vašej rodiny, ale aj priatelia a známi.
1 Štýlové miesto
Každá obývačka, bez ohľadu na to, či je malá alebo veľká môže vyzerať štýlovo. Správnym výberom nábytku, farieb a dekorácií ju môžete dokonale opticky upraviť na miesto, ktoré budú všetci obdivovať. Aby ste sa však v nej dobre cítili, je dôležité mať všetko na svojom mieste a zbytočne ju neprepĺňať.
2 Pre každého niečo
Podľa interiérových dizajnérov je ideálne obývačku rozdeliť na zóny – konverzačnú, mediálnu, jedálenskú, hernú, relaxačnú… Týmto spôsobom naozaj dokážete v obývačke vytvoriť tú pravú atmosféru pre spoločné posedenia a zároveň v nej môže mať každý svoj súkromný kútik.
3 Jedna vedľa druhej
V súčastnosti je veľmi populárny, a to nielen v rodinných domoch, ale i v panelákoch, otvorený priestor. Pri zariaďovaní takéhoto priestoru, ktorý často zahŕňa halu, obývačku, kuchyňu i jedáleň majte na pamäti, že ide o jeden celok. To však neznamená, že vo všetkých miestnostiach musí byť rovnaký nábytok, farba stien, doplnky… Výnimkou môže byť podlaha a lampy.
4 Tak akurát
Pri výbere zariadenia vyberajte najskôr masívnejšie kusy nábytku. Tie by mali mať jednoduché tvary a neutrálne farby. Zvyšok potom doplňte menšími kúskami zariadenia tak, aby bol celý priestor v miestnosti dokonale funkčne využitý. Doplnky a dekorácie, až na výnimky, sa do interiéru majú zakomponovať až na záver.
5 Stanovte si priority
6 Neprežeňte to!
I keď sú bordové, olivové a alové steny momentálne veľmi populárne, do menšej obývačky ich radšej nedávajte. Tmavé farby miestnosť opticky veľmi zmenšujú. Ak sa ich ale nechcete vzdať, nafarbite nimi iba jednu či dve steny a na ostatné zvoľte jemnejšie odtiene.
7 Ďalej od steny
Sedaciu súpravu nedávajte úplne ku stene, ani keby ste sa chystali kúpiť rohovú. Zabraňovala by prenikaniu tepla od radiátorov a v zime by ste spotrebovali viac energie, a navyše, po čase môže v týchto miestach vznikať pleseň, čo by poškodilo omietku i sedačku.
8 Kam s ním?
Ak máte v izbe televízor aj kozub, neumiestňujte ich vedľa seba. Ruší to pohľad i pocit a ani podľa dizajnérov nie je optimálne, aby boli dve veľké plochy podobných tvarov pri sebe, zvlášť, ak v čase nepoužívania sú to iba dve tmavé „diery“. S kozubom väčšinou nepohnete, ale pre televízor nájdite také miesto, aby bol naň dobrý výhľad aj zo sedačky.
9 Pohrajte sa so svetlom
V obývačke sa môžete vyhrať s osvetlením.Okrem základného osvetlenia, ktoré vrhá svetlo zhora, dajte priestor náladovému – stmievaciemu alebo farebnému podsvieteniu vo forme LED pásov. Časť miestnosti osvetlite bodovými svetlami, ktoré môžete ešte doplniť lampu na čítanie.
10 Okamžitá zmena
Koberec dokáže okamžite zmeniť atmosféru v miestnosti a dodať jej tú správnu pohodu. Môžete zvoliť koberec tón v tóne s podlahou alebo sedačkou, prípadne priestor oživiť výraznou farbou alebo vzorom. V každom prípade musí v priestore farebne ladiť.
11 Pohodlie nadovšetko
K úplnej pohodičke nemôžu v obývačke chýbať doplnky, dekorácie a rôzne drobnosti. Vankúše, kožušinky, knihy či obrazy vo vás vždy vyvolajú peknú spomienku a pocit domova. Bez nich by bol akokoľvek luxusne zariadený byt „bez duše“ a vytváral by pocit prázdnoty.
12 Ako doma
I keď obývačka slúži aj pre stretnutie s priateľmi, a občas máte tendenciu trošku sa popýšiť, nikdy nezabúdajte, že hlavne vy sa v nej musíte cítiť dobre. Preto si vyberte štýl, ktorý vyhovuje vám, farby, ktoré sa páčia vám a obklopte sa vecami, ktoré máte radi.
13 Voľnosť v zariaďovaní
Dnes je v zariaďovaní veľká voľnosť a už neplatí, že musí byť všetko v jednom štýle. Naopak, zariadenie si môžete vyskladať z rôznych kúskov, ktoré však budú spolu niečím ladiť. K pohodlnej sedačke môžete pokojne pridať extravagantnejšie kreslo alebo použiť niekoľko rôznych druhov stolíkov, ktoré budú plniť rôzne funkcie.