Sedacia súprava predstavuje pre niekoho miesto na rozhovory, často sa spája s relaxom či zábavou. Pustili ste sa do hľadania novej sedačky? Nájdite si chvíľu a prečítajte si náš návod. Nájdete v ňom odpovede na najdôležitejšie otázky ohľadom kúpy novej sedacej súpravy.

 

Malý prieskum
Zvážte sa, čo potrebujete z hľadiska štýlu sedacej súpravy, ako aj materiálu a funkčnosti. S výberom materiálu vám pomôže pohľad na váš životný štýl. Napríklad, ak máte malé deti, kožená sedačka nemusí byť tou najlepšou voľbou. Namiesto toho voľte materiál, ktorý je odolný voči škvrnám a nenáročný na údržbu. Zoznámte sa s rôznymi tvarmi sedačiek od tradičných v tvare L, rozmerovo väčších v tvare U až po moderný zakrivený dizajn.

Ako už názov napovedá, sedačka má tvar L, často sa označuje ako rohová. Dizajn v tvare písmena L je najuniverzálnejší, ideálny do rohu miestnosti, môžete ho však umiestniť aj doprostred. Ak máte dostatok priestoru alebo ak potrebujete maximum miest na sedenie, štýl U je pre vás vhodný. Zakrivená sekcia svojou elegantnou siluetou pôsobí takmer ako umelecké dielo. Nie je to však najlepšia voľba, pokiaľ ide o malé priestory. Keďže nejde rovnobežne so stenou, musíte ju umiestniť doprostred miestnosti.

Zmerajte priestor
Skôr ako sa rozhodnete pre určitý tvar, zmerajte priestor, v ktorom bude sedačka umiestnená. Dôležitá je nielen celková šírka a hĺbka sedacej súpravy, myslite na centimetre, ktoré zaberú sklápacie opierky, prístup k úložnému priestoru či rozloženie sedačky na spanie. Nakreslite si zmenšený pôdorys s rozmermi priestoru. Zaznamenajte si do nákresu aj polohu dverí, okien a akýchkoľvek ďalších prekážok, ako sú krby a podobne.

sedackaSedačka Emily

Rozhodujúca je veľkosť sedačky
Veľké luxusné sedačky sú lákavé a pohodlné, ale skutočne máte priestor pre sedačku so šírkou 300 cm? Ak si kúpite sedačku, ktorá je pre miestnosť príliš veľká, čoskoro nadobudnete pocit stiesnenia. Izba bude opticky pôsobiť menšia, ako v skutočnosti je. Nezabudnite na ďalší nábytok, ktorý pravdepodobne budete chcieť mať v miestnosti, ako je konferenčný stolík, RTV stolík, knižnica, prípadne kreslo. Rozhodujúce je aj to, či budete nový gauč používať aj na spanie. Vtedy voľte dostatočne dlhú sedačku, ktorá vám zabezpečí maximálne pohodlie. Ak ste obmedzovaní veľkosťou obývacej izby, poobzerajte sa po nejakej modernej a pohodlnej pohovke. Odporúčame s nízkymi alebo žiadnymi opierkami na ruky, čo bude mať pozitívny vplyv na to, aby izba vyzerala opticky väčšia.

sedackaSedačka Visby

Neutrálna farba alebo trendy záležitosť?
Farba, ktorú si vyberiete, by mala byť v súlade s celkovým dekorom vašej obývačky. Môžete vychádzať z farieb použitých v miestnosti. Ak však chcete do obývacej izby pridať kontrast, môžete si vybrať sedačku vo výraznej farbe. Majte však na pamäti, že sedačka sa ihneď stane stredobodom obývačky. Možno stavíte na trendy farbu roka 2020. Už teraz vieme, že je to pastelová zelená Neo mint.

sedackaSedačka Belmont

Nastavte cenové rozpätie
Je dôležité ostať pri kúpe sedačky v o finančných limitoch, ktoré si môžete dovoliť. Sedacie súpravy sú o niečo drahšie ako pohovky, no poskytujú aj viac miesta na sedenie. Takto predídete dokupovaniu kresiel a taburetov v budúcnosti. Určite dokážete kúpiť sedačku za zvýhodnenú cenu alebo so zľavou, neodporúčame však šetriť na úkor kvality.