Na kuchynskej linke sú na prvý pohľad vidieť jej čelné plochy. Teda dvierka a čelá zásuviek a tiež obklad medzi hornými a dolnými skrinkami. Aký materiál si vybrať?
Nábytok do kuchyne nekupujete každý deň a keď pripočítate peniaze za spotrebiče, nejde o zanedbateľnú čiastku. Preto by ste mali mať základný prehľad o materiáloch, z ktorých sú dvierka vyrobené, o ich odolnosti a údržbe. Patrí sem lamino, materiál odolný proti bežnému opotrebovaniu ako je krátkodobé pôsobenie vody či zvýšená teplota, a je oteruvzdorná. Ľahko sa čistí, dá sa opraviť voskovou ceruzkou alebo lakovou fixkou, a je cenovo dostupná.

Potom je tu HPL laminát s väčšou odolnosťou a možnosťou plastického štruktúrovaného prevedenia a fóliovaná MDF. Jej výhodou je dobrá odolnosť voči vode a v prípade lesklej fólie ide o veľkú podobnosť lakovanému povrchu, samozrejme za nižšiu cenu. „Niektoré fólie majú navyše lakovaný povrch alebo sú optrené patinou,“ upozorňuje Dušan Všelicha, špecialista na kuchyne Oresi. Odolnosť a ľahkú údržbu poskytujú tiež akryláty, vysoko odolné voči poškrabaniu, vysokým teplotám i vlhkosti. A neostávajú na nich odtlačky po dotyku rukou. „Tento materiál vyniká výnimočne vysokým leskom, ktorým sa akryl prinajmenej vyrovnáva oveľa drahším lešteným lakom, při porovnaní s nimi je ale odolnejší voči UV žiareniu a poškriabaniu,“ informuje Dušan Všelichha a dopĺňa: „Vďaka bielym hranám s špeciálnemu lepidlu je belosť dvierok kompaktná.“ Lakované dvieka sa vyrábajú v štandardnej palete farieb v matnom i lesklom prevedení. Nevýhodou je vyššia cena a menšia odolnosť voči poškrabaniu.

kuchyna

Biele dvierka z línie MAGIQ sú z akrylu v prevedení vysoký lesk arctic.

Stolári a výrobcovia dizajnového nábytku ponúkajú dvierka z masívu a dýhy,väčšinou upravené matným lakom, ktorý nechá vyniknúť kráse dreva. Cenovo patrí k finančne náročnejším materiálom. Nevýhodou je ľahšie poškodenie povrchu i u nábytku z tvrdých drevín.
Presklenené dvierka sú  zaujímavým dekoratívnym i funkčným prvkom. Odľahčujú a presvetľujú kuchynskú zostavu. Sklo sa používa jako výplň rámových dvierok, dvierok členených mriežkou a tiež v moderných kuchyniach, kde je osadené do hliníkových rámov. V poslednej dobe sa tiež inštaluje na dno horných skriniek, ktoré môže byť vybavené osvetlením. „V našom portfóliu zákazníci nájdu tiež kuchyňu, kde je povrch v matnom alebo lesklom laku opatrený 2 mm silnou doskou z kaleného skla, ktorá dodá kuchyni exkluzívny vzhľad a zároveń ponúka benefit v podobe ľahkej údržby,“ dodáva Všelicha. FOTO: Oresi