Drahé pozemky, ale aj ich nedostatok spôsobujú to, že mnoho mladých rodín namiesto stavby vlastného bývania hľadá ideálny panelákový byt. Vedeli ste však, že bývanie v panelovom dome má aj nejaké nevýhody?

Nevyhovujúce spoločné priestory

Keď bývate na dome, vlastnú verandu, ale aj priestor pred domom si upracete, keď zvážite, že je to potrebné. Keď ale bývate v paneláku, úpravu vonkajších priestorov, ale aj spoločných priestorov (chodby, schodisko) rieši správca bytového domu. Ako obyvateľ bytového domu môžete požadovať okamžitú výmenu správcu bytového domu. Musíte však počítať s tým, že nemusíte uspieť. Bohužiaľ vo väčšine panelových domov sú spoločné priestory v žalostnom stave.

Hluk z vedľajších bytov

Keď bývate v byte, dupot, hluk spotrebičov, ale aj rozprávanie susedov môžete cez steny počuť. Na dome vás môže prekvapiť maximálne tak ruch z ulice (samozrejme to záleží aj od toho, či bývate v centre obce, alebo na okraji). Ak bývate na dome, správou budov sa vôbec nebudete zaoberať. Hluk od susedov vyriešite len jediným spôsobom, a to dohovorením. Keď ani to nepomôže, môžete podať sťažnosť, poprípade zavolať políciu.

Žiadna záhradka

V panelovom dome, aj keď máte väčšiu lodžiu, si nebudete môcť dovoliť pestovať také rastlinky, ako na záhradke za domom. Okrem toho si nebudete môcť vyjsť na terasu, pripraviť si chutné jedlo na grile, vychutnávať večer v spoločnosti priateľov bez toho, aby vás susedia nad vami a pod vami upozorňovali na to, že rušíte nočný kľud.