Výber správneho remeselníka na inštaláciu tepelného čerpadla vzduch-voda je zásadný pre dosiahnutie optimálneho výkonu, nízkeho prevádzkového hluku a dlhej životnosti zariadenia. Aké možnosti má zákazník sa dozviete na nižšie uvedených riadkoch.

Špecializovaný dodávateľ tepelných čerpadiel

Pre najmenšie riziko si vyberte tím skúsených remeselníkov, ktorí sa špecializujú na inštaláciu, uvádzanie do prevádzky a servis desiatok tepelných čerpadiel ročne. Majú komplexné znalosti výpočtu tepelných strát a vykurovacích systémov, čo zaručuje kvalitnú inštaláciu. Táto možnosť nebude najlacnejšia a možno si budete musieť počkať o niečo dlhšie, ale výsledok bude stáť za to.

Kúrenárska firma

Skúsení pracovníci kúrenárskej firmy obvykle disponujú dostatočnými schopnosťami pre kvalitnú inštaláciu. Avšak niekedy nemajú oprávnenie uvádzať tepelné čerpadlá do prevádzky alebo zaisťovať servis, čo môže spôsobiť komplikácie. Navyše nemajú maximálnu motiváciu ku kvalitnej inštalácii, pretože prípadné problémy pri servisných prácach už neriešia.

Chladiarska firma

Chladiari vedia inštalovať tepelné čerpadlo správne z chladičského hľadiska, ale nemajú potrebné znalosti o vykurovacích systémoch a výpočte tepelných strát. Často inštalujú tepelné čerpadlá ako klimatizačné jednotky, čo môže viesť k problémom s odvodom kondenzátu a správnymi tepelnými izoláciami potrubia.

Neskúsení živnostníci a „voda-kúrenie-plyn“ firmy

Tieto malé firmy predstavujú najväčšie riziko pri inštalácii tepelného čerpadla vzduch-voda. Remeselníci nemajú potrebné znalosti o vykurovacích systémoch a výkon navrhujú „od oka“, ako sú zvyknutí pri bežných kotloch. Navyše nemajú oprávnenie uvádzať čerpadlá do prevádzky a zaisťovať im servis, čo znižuje ich motiváciu ku kvalitnej inštalácii. Nízka cena inštalácie je tu vykúpená vysokými rizikami. Túto možnosť inštalácie by ste teda mali radšej zavrhnúť hneď na začiatku. Výberu inštalačnej firmy venujte rovnako veľkú pozornosť ako výberu samotného tepelného čerpadla.

Zdroj obrázku: Kenneth Bagge Jorgensen / Shutterstock.com