Len málokedy nájdete v interiéroch domácností tmavé farby. Ľudia sa ich boja používať, pretože majú pocit, že miestnosť by tak pôsobila depresívne.

Stačí sa však pridržiavať rád dizajnérky Gabriely Petrekovej a do vášho bytu môžete vniesť eleganciu a vznešenosť.

Každá farba vrátane bielej a čiernej má nielen 50 odtieňov. Ako sa to dá využiť v interiéri?
Páči sa mi vytvorenie kontrastu jemného bieleho celku, plného denného svetla s tmavým detailom v ploche ako podklad, spolu s doplnkami a detailami rôznej tvrdosti a mäkkosti povrchových materiálov. Preto veľmi rada používam rôzne odtiene tmavých farieb, a myslím si, že im to sluší nielen vo verejných priestoroch hotelov alebo biznis objektoch, ale aj v interiéroch domácností.

Peterkova

Máte nejakú skúsenosť, kedy vás použitie tmavej farby prekvapilo?
Keď máte zmysel a potrebu pre tmavo zelenú, wenge hnedú, grafitovú sivú alebo čiernu, môžete sa sami presvedčiť, ako tieto farby prekrásne zvýraznia a podčiarknu napríklad jednoduchú svetlú posteľ v spálni, čalúnenú sedačku v obývačke alebo inú časť bytu. Treba ju len správne skombinovať a umiestniť na to pravé miesto.

Napriek tomu sa vo vlastných bytoch ľudia boja používať tieto farby
Je za tým strohá minimálna a fádna interiérová výchova, ale našťastie sa to mení vplyvom škandinávskej jednoduchosti či momentálne populárnou spomienkou na 60-te roky. Som za to vďačná, nakoľko nám takýto moment vytiahnutý z histórie spestruje život.

Poraďte nám ako prekonať tieto obavy
Ja najviac využívam na dosiahnutie hlavného efektu farebnosti, a teda aj tmavej farby, tapety. Tapety sú interiérový prvok, ktorý je nesmierne silný. Štruktúry, vzory s rozmanitou témou pre všetky generácie od výmyslu sveta, vyrobené z materiálov prírodných cez luxusné pretkávané, vykladané až po plastové a kovové prejavy, nám umožňujú vytvoriť zázraky v interiéri. Produkt je skvelý aj preto, lebo je dočasný a môžete ho kedykoľvek vymeniť.

Peterkova

Ak sa už niekto rozhodne pre túto farbu, kam sa najlepšie hodí?
V tmavom interiéri sa tmavo správa už každá farba od 3-tej strany vzorkovníka a naozaj veľmi záleží na tom, kde sa tá farba nachádza – či na stene, podlahe, nábytku alebo strope. Dôležitá je kombinácia a kontrast farieb, druhov a štruktúr materiálov, prirodzené presvetlenie miestnosti a samotného osvetlenia… Ak tieto kontrasty svetlých farieb a mäkkosť materiálov s citom a srdcom zladíte, zabezpečia vám rovnováhu a útulnosť miestnosti.

Foto: dizajnérka
text: Gabriela Petreková, GATh Art, interiér, exteriér, dizajn a architektúra
Pripravila: Ružena Škulecová, Foto: Shutterstock, pixabay, Trachea, Ikea, archív firiem