Problémy s trávením, obezita, cukrovka, ale aj intolerancie – čoraz viac ľudí sa pasuje s týmito problémami a ambulancie gastroenterológov v mnohých mestách praskajú vo švíkoch.

Je síce pravda, že máme na výber z podstatne väčšieho množstva potravín ako kedysi, avšak treba si uvedomiť, že viaceré potraviny obsahujú stabilizátory a konzervanty, ktoré nie sú pre naše tráviace ústrojenstvo práve najlepšie. Ak máte problémy s trávením, naštartujte svoje trávenie zdravými stravovacími návykmi.

Nezabúdajte na polievku

Pre problémy s trávením je potrebné zvýšiť konzumáciu teplých polievok. Zápcha, hnačka či časté bolesti brucha môžu byť spôsobené aj tým, že nekonzumujete teplé polievky.

Žijeme v uponáhľanej dobe a často si na obed dávame len druhé jedlo. Ak vás dlhodobo trápi zlé trávenie, každý deň nezabúdajte na polievku. Konzumácia kuracej polievky má pozitívny vplyv nielen na kĺby, ale aj na črevá, pleť a dokonca na celý imunitný systém. No neodporúčame používať bujóny, tie nemajú nič spoločné s kvalitnými vývarom. Odporúčame polievky zo zeleru. Zeler je veľmi dobrý pre žalúdok, podporuje trávenie, pomáha pri nadúvaní, dokonca posilňuje nervy a mozog.

Vyhnite sa sladkostiam

Hladina cukru v krvi sa vie zvýšiť konzumáciou veľkého množstva sladkostí. Viacerí odborníci odporúčajú, aby sa vyhýbali konzumácii komerčne známych sladkostí. Nahradiť ich môžeme čerstvým ovocím, ktorého je teraz v obchodoch, ale aj na trhoch veľa. Namiesto sladkostí si robievajte ovocno-zeleninové smoothies. Zaujímavé recepty nájdete aj na internete.

Ak chcete naštartovať vaše trávenie, konzumujte každý deň polievku. Zmiznú problémy s vyprázdňovaním (zápchy) a budete sa cítiť lepšie. Ak vám býva ťažko od žalúdka najmä ráno, skúste namiesto konzumácie pečiva, šunky, či paštét jedávať ovsené kaše s ovocím a chia semienkami. Foto: Shutterstock.com, Autor: Yuriy Masymiv