
Rastliny potrebujú pre svoj rast živiny. To znie celkom jednoducho, no každý, kto už má nejaké skúsenosti s pestovaním plodín vie, že teória je jednoduchšia než prax. Aby sa rastlinám darilo, záhradkár sa musí vyznať aj v hnojivách.
Najčastejšie využívané substráty sa vyrábajú z rôznych druhov rašeliny a ich zmesí. Sú tu však rozdiely podľa toho, aké množstvo hnojiva je do substrátov pridané. Najmenej ho je v nedostatočne predhnojených substrátoch. Hnojivo vystačí len na krátky čas a v podstate je potrebné rastliny hnojiť od začiatku.
Substráty s rôznym množstvom hnojiva
Nedostatočne predhnojený substrát je vhodný pre pestovateľov, ktorí chcú mať čo najväčšiu kontrolu nad výživou plodín hneď od začiatku. V stredne predhnojených substrátoch je hnojiva viac a vydrží na niekoľko týždňov. No poznáme aj silne predhnojené substráty, pri ktorých je hnojenie potrebné len vo fáze tvorby kvetov a plodov, nie vo fáze rastu.
Organické a minerálne hnojivá
Vyššie uvedené delenie substrátov nie je jediné a rovnako aj hnojivá možno deliť viacerými spôsobmi. Pozrieme sa na delenie podľa zloženia – takýmto spôsobom sa delia hnojivá na organické a minerálne. Organické hnojivá sú ideálne pre vonkajšie pestovanie. Obsahujú komplexné spektrum dôležitých látok a dlhodobo vylepšujú úrodnosť pôdy. Dôsledkom toho je lepšia chuť a vôňa plodov a kvetov. Bonusom je aj to, že sú vyrobené z obnoviteľných zdrojov a tak podporujú ekologickú udržateľnosť. Medzi mínusy organických hnojív patrí napríklad pomalší účinok.
Minerálne hnojivá sú vhodnejšie pre „indoorové“ pestovanie. Sú koncentrované a rastlinám tak poskytujú presné množstvo živín. Dobre sa rozpúšťajú a pôsobia rýchlo, vďaka čomu sú zamerané na okamžitú maximalizáciu pestovania. Ich nevýhodou je hlavne to, že pri dlhodobom nadmernom používaní sa znižuje kvalita pôdy. Autor: VisualArtStudio, Foto: Shutterstock.com