Life Challenge je vďaka kvalite prihlásených projektov uznávanou medzinárodnou súťažou, ktorá sa stala synonymom perfektnej spolupráce Baumitu, architektov, investorov a realizačných firiem.

Po zavedení najširšieho systému fasádnych farieb „Baumit Life“ v roku 2012, chcel Mag. Robert Schmid – konateľ skupiny Baumit a zástupca majiteľov skupiny Schmid Industrieholding zvýšiť aj povedomie spolupracovníkov v oblasti fasádnych farieb a ich širokého uplatnenia. Jeho túžbou bolo podnietiť kreativitu kolegov, aby objavili a lepšie pochopili, ako možno s pomocou rôznych materiálov Baumit realizovať fasády významných objektov, ktoré budú po nás slúžiť viacerým generáciám a tiež ako môžu vďaka fantázii ich tvorcov, dizajnu a remeselnej zručnosti spracovateľov vzniknúť jedinečné projekty, ktoré sa stanú svedkami našej doby. Tak sa narodila myšlienka súťaže Baumit Life Challenge!

S cieľom výrazne rozšírť možnosti architektonického stvárnenia fasád, ponúka farebný koncept Baumit Life až 888 farebných odtieňov fasádnych farieb a omietok, ktoré dopĺňajú dekoratívne omietky produktového radu Baumit CreativTop, vďaka ktorým je možné realizovať najrôznejšie štruktúry a dizajn fasád. Nakoľko architekti radi používajú vo svojich projektoch bielu farbu, prinášame v roku 2021 nový koncept bielych odtieňov fasádnych farieb „Shades of White“ s 12 novými odtieňami bielej pre perfektný puristický look moderných fasád. Plánované odovzdávanie cien Baumit Life Challenge 2020 vo Valencii bolo kvôli aktuálnej Corona pandémii viackrát preložené. Keďže aj po roku sa situácia výrazne nezlepšovala, presunulo sa odovzdanie ocenení najkrajších európskych fasád do online priestoru prostredníctvom živého live streamu.

„Baumit Life Challenge 2020/21 napriek tomu zaznamenal nový rekord. Do súťaže sa prihlásilo 385 projektov z 26 krajín. Vďaka patrí všetkým účastníkom, Baumit partnerom a spolupracovníkom, ako aj medzinárodnej odbornej porote. Vy všetci ste sa pričinili, aby sa tento jedinečný projekt mohol vôbec zrealizovať“, povedal s nadšením Robert Schmid. Z 36 nominácií zo 16 krajín, ktoré sa prebojovali do finále, ocenila porota hlavnou cenou Life Challenge 2021 Award projekt MO Museum vo Vilniuse od architektov zo “Studio Libeskind” a “Do Architects”. Okrem zlatej trofeje, ktorej tvorcom je známy slovenský sochár Ján Ťapák, čaká víťazný tím aj finančná odmena vo výške 6 600 €. Okrem toho sa môžu tešiť z finančnej odmeny vo výške 3 300 € aj víťazi šiestich jednotlivých kategórií súťaže.

Prehľad ocenených projektov Európska Fasáda roka 2020/21:

Hlavná cena: Life Challenge Award 2020/21: Mo Museum, Vilnius (LT)

Rodinný dom: Longitudinal-Axis Home, Budapašť (HU)

Bytový dom: Murgle Apartments, Ľubľana (SI)

Nebytová stavba: Nádvorie, Trnava (SK)

Renovácia historických objektov: Secession, Viedeň (AT)

Zateplená budova: Vivienda Alcoba, Alcoba de la Torre (ES)

Štruktúra podporuje dizajn: Rue Curial, Paríž (FR)

Úvodná fotografia: BoysPlay Nice, Nominácia v kategórii Bytový dom: BD Seberíniho, Bratislava

lifechallenge.baumit.com