Odkedy si človek prvýkrát sadol, celý svet sa podriadil tejto potrebe. Od chvíle, keď si upravil na sedenie kmeň stromu a kameň, až po dnešok, vyrobili stolári, čalúnnici a veľa ďalších odborníkov množstvo stoličiek, lavíc, kresiel a sedačiek.

Každý, kto si zariaďuje byt, sa domnieva, že okrem postele je jedným z najdôležitejších kusov nábytku sedačka a kreslo. Samozrejme, veď doma si chcete pohodlne sadnúť, oprieť chrbát a hlavu, uvoľnené ruky položiť na opierky a natiahnuť unavené nohy. Ako vybrať čo najpohodlnejšiu sedaciu súpravu?

Dôležitý výber

Veľké sedacie súpravy vyzerajú vo výstavných priestoroch lákavo a pohodlne, ale keď ich umiestnite do menšieho priestoru, doslova okupujú miestnosť a okrem nich sa tam už nič nezmestí. Namiesto masívnej sedacej súpravy si do menšej obývačky zvoľte menšiu pohovku a viacero kresiel, stavte na variabilitu a na to, koľko miesta majú zaberať. Na výber sedacieho nábytku si doprajte dostatok času a vyskúšajte niekoľko možností. Majte na pamäti, že nie každé mäkké kreslo musí byť pohodlné. Vyskúšajte aj sklon operadla, výšku sedadla a to, či sa vám z neho dobre vstáva. Dajte si záležať aj na výbere farby. Sedačka sa svojim vzhľadom, farebným vyhotovením a dizajnom môže stať dominantným prvkom obývacej izby, alebo naopak, ak zvolíte decentnejšie farby môže harmonizovať s ostatným zariadením izby a zvýrazniť ju môžete pomocou farebných vankúšov. Aké prvky má obsahovať sedací nábytok určuje, okrem veľkosti priestoru, aj počet členov v domácnosti a ich životný štýl. Iné kusy budú vyhovovať starším manželom, ktorí trávia večery pri televízii, iné potrebuje dvojica s bohatým spoločenským životom a úplne iné viacčlenná rodina s malými deťmi.

Neformálne sedenie

V súčasnosti sa používajú skladacie modulové sedacie súpravy, takže si môžete z jednotlivých prvkov poskladať pre vaše potreby tú správnu zostavu. Môžete kombinovať sedacie diely s rôznou hĺbkou a tiež rôzne výšky operadiel. Vďaka tejto možnosti si môžete vytvoriť zaujímavé zostavy, kde jedna časť bude mať hlbší sed pre pohodové, neformálne sedenie s chrbtom podopretým niekoľkými vankúšmi a druhá časť klasickú hĺbku sedu okolo šesťdesiat centimetrov s pevnou opierkou chrbta. A možno nepotrebujete veľkolepú sedaciu súpravu a dobre vám poslúži aj pohovka. Pohovka by mala mať hlbší sed s voľne položenými vankúšmi. Takáto pohovka poskytuje pohodlné sedenie i ležanie. Pre formálnejšie využívanie pohovky si vyberajte radšej klasickú hĺbku sedu. Dôležitá je tiež výška operadla. Súčasným trendom sú nízke pohovky s hlbokým sedom. Mnohým takéto modely však nevyhovujú, pretože sa z nich môže horšie vstávať, alebo si na nich nemožno dostatočne oprieť ramená. Z tohto dôvodu inštalujú výrobcovia do pohoviek polohovacie mechanizmy umožňujúce vytiahnutie či sklopenie operadla na pohodlné sedenie. FOTO: WESTWING