Vyžmýkajte z ovocia a zeleniny to najlepšie – nabite sa energiou a vitamínmi zakaždým v inej chutnej forme! Tu sú tri tipy, ako dostať z ovocia a zeleniny to najlepšie, do poslednej kvapky.

Sezóna čerstvého ovocia a zeleniny je tu čo nevidieť. Záhradky a trhoviská nám dajú množstvo cenných látok na posilnenie imunity, bola by škoda to nevyužiť! Pripravili sme pre vás tipy, ako jesť ovocie a zeleninu počas celej sezóny bez toho, aby ste sa ich objedli.

Smoothie

Myslíte si, že smoothie je obyčajné zmixované ovocie, prípadne zelenina a orechy, s trochou vody? Tak to sa veľmi mýlite! Smoothie je zdravšie ako šťava, pretože obsahuje aj pevné časti ovocia a zeleniny a preto je oveľa bohatšie na vlákninu, minerály, stopové prvky, antioxidanty. Smoothie je vhodné aj pre ľudí s problematickým trávením a dokonca malé deti v ňom vypijú aj to, čo by inak nezjedli. A ako smoothie kombinovať? Na to nie je žiadne pravidlo. Experimentujte! Dajte doň všetko, čo máte radi. Na osladenie použite banán alebo med, prípadne marhule. Citrusy a ríbezle dajú vášmu smoothie osviežujúcu chuť a zeler zas jemnú orieškovú príchuť. Listovou zeleninou zafarbíte smoothie na zeleno, červenou repou na ružovo. Zahusťujte vločkami či jogurtom a dochucujte bylinkami.

Smoothie bowl na raňajky poskytne energiu až do obeda. Foto: unsplash.com

Šťava

Ovocné a zeleninové šťavy zaženú smäd a zriedené sú oveľa lepšie, než sirupy. Môžete ich piť čerstvé, zavárať na zimu, alebo zamraziť, ak máte dosť miesta v mrazničke. Aby sa vám z ovocia podarilo vyžmýkať všetko doslova do poslednej kvapky, budete potrebovať naozaj výkonný odšťavovač. To však nie je ten, ktorý odšťavuje najrýchlejšie. Vitamíny a minerály sa lepšie uchovávajú pri pomalej rýchlosti odšťavovania.

Čerstvá šťava zaženie smäd, zmierni hlad a nabije vás vitamínmi. Foto: pixabay.com

Náš tip

Odšťavovač SAGE The Nutri Juicer Cold Plus SJE 530 zaujme už na pohľad výrazne veľkým otvorom s priemerom 8,8 cm. Cezeň hravo prejde celé jablko, pomaranč, na polovicu rozdelený grepfruit či celé štvrtiny ananásu. Rovnako dobre sa doň vojde zväzok mrkvy alebo niekoľko kusov stonkového zeleru súčasne.

S krájaním ovocia a zeleniny sa tak už viac nemusíte zdržiavať. Pletené mikrosito z nerezovej ocele s titánom spevneným ostrím a otvorom v strede maximalizuje výťažnosť odšťavovaných surovín. Technológia Cold Spin zabezpečuje, že ani pri rýchlej extrakcii nedochádza k prehriatiu o viac než 1 °C. Tým sa minimalizujú tepelné straty vitamínov a ďalších vzácnych látok vo vašich dúškoch šťavnatého zdravia. Komfort pri používaní tohto odšťavovača zaisťuje aj VEĽKÁ 2-litrová nádoba, takže môžete naraz spracovať väčšie množstvo ovocia a zeleniny. Bezpečnostný systém chráni spotrebič pred spustením pri nesprávnom zostavení – aj to je dôkaz kvalitného prevedenia, takého typického pre výrobky SAGE.

The Nutri Juicer Cold Plus SJE 530

Mliečny šejk

Podobá sa na smoothie, no je obohatený o mlieko alebo jogurt. Na rozdiel do smoothie však pri príprave mliečneho šejku musíte trochu premýšľať, čo doň dať, aby sa vám mlieko nezrazilo. Vhodné je menej kyslé ovocie, ideálne sú jahody, maliny, banány, marhule, vyhnite sa kombinácii kyslého ovocia a mlieka – namiesto neho zvoľte radšej kvalitný jogurt. Mliečny šejk však nemusí byť iba ovocný! V letných horúčavách je mimoriadne osviežujúci mix jogurtu a šalátovej uhorky, dochutený kvapkou citróna, olivového oleja a štipkou kôpru. Na zdravie!

Jahodový mliečny šejk je azda najobľúbenejší. Foto: unsplash.com