Parkety patria medzi obľúbené typy podláh v domácnostiach. Ich pokládka si však vyžaduje okrem skúseností, aj kvalitné lepidlo, ktoré zabezpečí ich stabilné uloženie. V nasledujúcich riadkoch si opíšeme, na aké vlastnosti by ste sa mali zamerať pri výbere lepidla.

Pred pustením sa do hľadania rôznych variant, je potrebné si najprv určiť, na akú podlahu lepidlo potrebujete. Väčšinou nájdete v ponuke univerzálne lepidlá na parkety, a je jedno z akého druhu drevín parkety sú a koľko vrstiev majú. Aj keď v zásade môžeme povedať, že čím viac vrstiev vaše parkety majú, tak tým „pevnejšie“ lepidlo budete potrebovať. Čo je však pri výbere lepidla na parkety dôležité je podklad. A tomu by ste mali venovať dostatočnú pozornosť. Ak plánujete lepiť drevené parkety na neštandardný podklad, odporúčame radšej využiť lepidlo, ktoré je presne na to určené. Na trhu sa dnes stretnete aj s lepidlami, ktoré majú takmer univerzálne použitie, a nalepíte nimi nielen drevené parkety, a to tak na nasiakavé ako aj hladké nenasiakavé plochy.

Čo sa týka základných vlastností drevených parkiet, tak okrem počiatočnej prídržnosti je rovnako dôležitá aj konečná pevnosť. Počiatočná prídržnosť nám hovorí o tom, ako rýchlo začne lepidlo účinkovať, a či dokáže udržať materiál v spojení hneď po aplikovaní. Ak je vysoká, tak prilepené parkety vám budú držať aj bez zaťaženia spoju. Ak je nízka, je potrebné spoj najprv poriadne zaťažiť, a počkať určitý čas, kým začne lepidlo pôsobiť, a spojí dané materiály. Takže ak budete mať lepidlo s vysokou počiatočnou prídržnosťou, ušetrí vám to nielen čas, ale aj námahu pri zaťažovaní či fixácii parkiet.

Keď vyberáte lepidlo na parkety na podlahu s podlahovým vykurovaním, môžete sa pustiť do práce s trvalo pružnými lepidlami na báze modifikovaných silanov. Sú to lepidlá so širokou škálou uplatnenia aj pri lepení parkiet pri podlahách, ktoré budú zaťažované kolieskovým nábytkom. Tieto lepidlá zostávajú elastické, znižujú šmykové sily a prispievajú k tlmeniu kročajového hluku. Ich realizácia je jednoduchá a častokrát je možné vynechať prípravu podkladu penetračným náterom. Ak by ste použili lepidlo pri podlahe s podlahovým kúrením, ktoré nie je na to určené, lepené spoje by sa vám po krátkom čase mohli uvoľniť.

Existujú aj lepidlá, ktoré sú umiestnené v tube, ale na ich použitie si budete musieť zaobstarať ručnú alebo pneumatickú pištoľ, ktorá vytlačí lepidlo von z tuby. Takéto typy lepidiel sú pripravené na okamžité spracovanie a nie je potrebné ich miešať.

Dúfame, že vám tento článok priniesol užitočné informácie, a prajeme vám, aby ste našli správne lepidlo na drevené parkety. A, samozrejme, veľa šťastia aj pri samotnom lepení parkiet.