Koberce a obrusy sú dva zdanlivo nesúvisiace prvky zrejme každého interiéru. Majú však jedno spoločné – zmenšili sa. Myslíte si, že koberce a obrusy sú už nemoderné? Nie je tomu úplne tak.

Máte novú kuchyňu a nový jedálenský stôl? Tak prečo ho celý zakrývať? Zakryť celý jedálenský stôl obrusom už dávno vyšlo z módy. Ak ste si pri rekonštrukcii kuchyne kúpili krásny stôl, tak ho netreba schovávať pod obrusom. V súčasnosti sú populárnou ozdobou jedálenských stolov štýlové behúne.

Štýlové behúne na stôl

Behúne na stoloch nezakryjú vrchnú dosku stola úplne, ale vytvoria len kontrastný pás, ktorý sa tiahne jeho stredom. To dáva veľa možností pri experimentovaní a hľadaní tej najlepšej kombinácie behúňa a stola. Na výber máte rôzne farby a ešte rôznejšie vzory. Určite nájdete vhodný behúň, ktorý sa hodí na váš stôl a do vašej kuchyne. A na špeciálne obdobia v roku, ako sú napríklad Vianoce, môžete zvoliť tematický vzorovaný behúň, čo podčiarkne atmosféru v domácnosti.

Dekoratívne behúne na zem

Je vám zima na nohy alebo potrebuje ozvláštniť podlahu? Štýlový koberec vám pomôže. Behúne totiž nenájdete len na stole, ale aj na zemi v podobe dlhých kobercov, ktoré sa skvelo hodia tam, kde potrebujete zakryť kobercom dlhšiu, no nie moc širokú časť podlahy. Napríklad priestor pod kuchynskou linkou, aby vás dlažba nestudenila počas prípravy jedál cez chladnejšie obdobia v roku. Prípadne sa takýto kobercový behúň hodí vedľa postele či do dlhých a úzkych chodieb.

Rovnako ako na stole, aj na zemi vytvoríte krásny kontrast medzi podlahou a kobercom. To však platí aj pri „klasickejších“ kobercoch. Málokto už totiž pokrýva v domácnosti kobercom celé miestnosti. Nebudete predsa zakrývať krásnu vinylovú či inú podlahovú krytinu, do ktorej ste investovali nemalé peniaze.

Koberce majú v moderných interiéroch priestor skôr tam, kde majú praktické využitie. Napríklad v priestore okolo sedacej súpravy, aby vás príjemne hriali na nohy, alebo v detských izbách, kde chránia podlahu pred poškodením pri (veľakrát k podlahe nešetrných) detských zábavkách. A po dizajnovej stránke vyniknú všade tam, kde potrebujete veľký voľný priestor rozbiť nejakým štýlovým doplnkom, aby podlaha nepôsobila príliš jednotvárne. Autor: Interior Design, Foto: Shutterstock.com