
Zo psychologického hľadiska kúpeľ a sprchovanie priaznivo vplýva na telo aj psychiku – telo sa očistí a myseľ zrelaxuje. Voda dokáže zmyť z človeka všetky starosti, no pokiaľ v kúpeľni naráža na problémy, tak sa z oázy pokoja stáva skôr miesto, ktoré mu zdvíha tlak.
Ak sa veci v kúpeľni nedejú tak, ako by sa mali, keď priestor nepôsobí harmonicky a funkčne, je len málo pravdepodobné, že si v nej oddýchneme. Väčšinu kúpeľní navrhujú projektanti, ktorí mnohokrát neuvažujú nad funkčnosťou, ale skôr nad tým, ako všetko vpratať čo do najmenšieho priestoru. Potom si majiteľ láme hlavu nad tým, ako vtesnať do kúpeľne práčku a sušičku, kde umiestniť potrebné skrinky a podobne.
V praxi sa často stretávam so situáciou – vaňa, alebo sprchovací kút. Za mňa veľká škoda. Ja osobne by som bola veľmi rada, keby sa v našich zemepisných šírkach začalo uvažovať o bývaní tak, aby priestor spĺňal všetky súčasné potreby štandardného bývania. Ako je to mnohokrát v zahraničí, kde si architekti dávajú záležať na tom, aby sa budúci obyvatelia bytových jednotiek a rodinných domov mohli vo svojich príbytkoch cítiť pohodlne, aby im priestor poskytoval všetko čo potrebujú, bez akýchkoľvek kompromisov.
Funkcia na prvom mieste
Pojem funkcia v interiérovom dizajne znamená, že priestor musí v prvom rade poskytovať funkčnosť pri vykonávaní všetkých činností s ohľadom na naše telesné proporcie. Aby človek do ničoho nenarážal, aby nič nemusel obchádzať a aby sa v kúpeľni mohol pohodlne otáčať. Aby si mal kam odložiť osobné veci, kde vysušiť uterák, aby mal dostatok priestoru okolo umývadla, vane i toalety. Na toto všetko boli spísané určité pravidlá a princípy. Tie, keď sú dodržané, priestor dosiahne spomínanú funkciu. A ak na študovanie týchto pravidiel nemáte čas, na to sú interiéroví dizajnéri, ktorí vám s tým pomôžu. Pretože, aby toho nebolo málo, k funkcii je potrebné pridať aj trošku viac – istý um, ako správne veci rozmiestniť a priestoru dopriať trocha kreativity.
Vaňa či sprchovací kút
Ideálne je, ak sa do kúpeľne zmestia oba tieto skvosty očisty tela a duše. No ak stojíte pred rozhodnutím, ktorý z nich uprednostniť, pretože sa do kúpeľne zmestí len jeden z nich, je potrebné sa spýtať samého seba, ako často sa kúpem a ako často sa sprchujem. Z minulosti sú mnohí naučení na vane a ťažko sa im tento stereotyp dostáva z hláv. Ale z môjho pohľadu má vaňa slúžiť predovšetkým na kúpeľ. Taký, ako ho poznáme z romantických filmov, kde pokojne ležíme pri sviečkach, počúvame príjemnú hudbu a oddávame sa relaxu. No poďme späť do slovenskej reality. Keď sa pýtam klientov, či sú ochotní vzdať sa vane, nakoľko by sprchovací kút v ich kúpeľni otvoril väčšie dispozičné a úložné možnosti, tak prvá odpoveď je väčšinou nie. Potom začneme rozoberať funkciu vane a vtedy sa dozvedám, že sa v nej často len sprchujú a na polihovanie a relaxovanie im neostáva čas. A keď zvolia sprchovací kút, sú nakoniec spokojnejší, lebo kúpeľňa získala viac priestoru a funkcie. Sprchovací kút je ideálnou voľbou aj pri rekonštrukciách kúpeľní pre starších ľudí. Veľmi dobre si pamätám na doslova „boj“ s mojou maminou, ktorá vytrvale chcela v kúpeľni vaňu za každú cenu. Išlo o maličkú panelákovú kúpeľňu a sprchovací kút bol doslova nevyhnutný. Nakoniec som ju presvedčila a dnes si sprchovací kút nevie vynachváliť – najmä pohodlnosť pri vstupovaní a vystupovaní. A keď to už bude kvôli veku potrebné, do sprchového kúta sa pridá len sedadlo.
Na veľkosti záleží
Ak si kúpite sprchovací kút v rozmeroch 75 x 75 centimetrov, tak pravdepodobne budete sklamaní, pretože sa pri sprchovaní budete skôr hnevať, než si užívať, keď budete neustále narážať do stien sprchovacieho kúta. A nohy si v ňom len ťažko oholíte, milé dámy. Optimálna veľkosť je preto 90 x 90 centimetrov, ale rovnako dobre funguje aj 80 x 100 centimetrov a väčšie sprchovacie kúty. A aký variant vybrať – otvorený alebo uzavretý? Otvoreným sprchovacím kútom sa hovorí aj walk-in. Jedná sa o mimoriadne estetické riešenie, takmer bez údržby. No pozrime sa na otvorený sprchovací kút bližšie. Už ste sa niekedy sprchovali s otvorenými dverami? Ten chlad z miestnosti vám bude neustále dýchať na chrbát, nehovoriac o vode, ktorá z otvoreného sprchovacieho kúta môže spôsobovať nepríjemnosti. Minimálna šírka takéhoto kútu musí byť 120 centimetrov a viac, inak budete mať vodu všade. A treba myslieť aj na správne spádovanie, aby voda nenabrala opačný smer a pravidelne nerobila z vašej kúpeľne plaváreň.
Bezrámové konštrukcie
Uzatvorené sprchovacie kúty sú praktickejšie, nakoľko sa v nich naakumuluje teplo, nie je problém s prskajúcou vodou, ale aj tu je zopár nevýhod, čo sa konštrukcií týka. Každý kút je umiestnený v ráme, na ktorom po rokoch vidieť vodný kameň. Silikón je dobrý pomocník, ale všetci vieme, že voda si vždy svoju cestu nájde a časom škodí vzhľadu. Preto je dobré voliť kúty, ktoré nemajú masívne rámovanie, ale „bezrámové“ varianty, ako ich nazvali výrobcovia. Samozrejme, že ani tento typ konštrukcie nie je celkom bezrámový, no pri ňom sa dá riziko poškodenia vzhľadu aspoň eliminovať. A dnes už nie sú v móde posuvné dvere s kolieskami dole, ale v hornej koľajnici. Tento posuvný systém má dlhšiu životnosť a aj oveľa jednoduchšiu údržbu. A nezabudnite ani na to, že na vstupovanie a vystupovanie do sprchovacieho kúta je potrebných minimálne 60 centimetrov a viac. Beáta Kozáčková, interiérový dizajnér, www.kozackova.sk