Zvažujete, že zmeníte vzhľad vašej kúpeľne a investujete do nových batérií? Prečítajte si, na čo by ste nemali zabúdať pri ich výbere.

1. Kam s ňou?

Vodovodné batérie môžu byť umiestnené na stene, upevnené na sanitu a podomietkové, ktoré majú všetky vnútorné časti a mechanizmy pod obkladom, preto vyžadujú stavebné zásahy.

2. Tvoria spolu pár

Umývadlo a jeho batéria k sebe rozmerovo musia sadnúť ako uliate. Vysoká batéria k nie príliš hlbokému umývadlu či krátke rameno batérie s umývadlom vzdialeným od zadnej steny nie je dobré riešenie. Pri výbere preto dbajte aj na toto.

3. Páka alebo kohútik?

Každé riešenie má svoje výhody aj nevýhody. Na pohodlie pákovej batérie si veľmi rýchlo zvyknete. Dizajn nadčasových kohútikových vodovodných batérií je však často taký očarujúci, že mu ľahko podľahneme. Výber závisí aj od štýlu kúpeľne.

4. Buďte obozretní

Ukazovateľom kvality je kartuša. Lacné batérie majú kartuše z plastových alebo menej kvalitných dielov, ktoré dlho neodolajú tlaku vody ani vodnému kameňu a čoskoro kvapkajú alebo sa zadrhávajú. Dajte si pozor aj na materiál povrchu batérie. Brúsený chróm, leštený nikel a mosadz majú perfektný vzhľad aj po rokoch.

5. Naberanie vody

V umývadle si nielen umývame ruky či zuby, ale často ho využívame napríklad na pranie drobnej spodnej bielizne či plnenie nádob. Nízka vodovodná batéria je praktická iba v prípade, ak umývadlo využívate len na umývanie rúk.

6. Harmónia dizajnu

Ak kupujete len samotnú batériu bez umývadla, myslite na jednoduchú radu: hranaté tvary k hranatému, oválne k oválnemu a nemiešajte rôzne štýly. Vyberte produkty, ktoré spolu ladia, ideálne z jednej série od jedného výrobcu.

Na toto nezabudnite

•    Kupujte iba kvalitné značkové batérie.
•    Zmerajte rozstup výšku medzi umývadlom a odtokom batérie a dĺžku kohútika, ktorý má smerovať do stredu umývadla.
•    Ak máte deti, zvoľte radšej pákovú a termostatickú batériu. Pri termostatickej navyše ušetríte 50 % vody.
•    Skontrolujte si príslušenstvo k batériám – všetky typy musia obsahovať redukcie a krytky.
•    Prekontroluje si záručný list a spýtajte sa aj na pozáručný servis.