Zdravé a komfortné bývanie, ktoré je ohľaduplné k peňaženke. Tak znejú základné požiadavky súčasných stavebníkov. Výber vhodnej strešnej krytiny by mal s nimi korešpondovať.

Čo všetko by nová strecha mala spĺňať? V prvom rade by mala byť odolná, aby dokázala čeliť rôznym vrtochom počasia. „Pri výbere strešnej krytiny je najdôležitejšie zabezpečiť dlhodobú a bezproblémovú funkčnosť strechy. Súčasné materiály umožňujú zhotoviť strechu so životnosťou viac ako 100 rokov. Medzi najdôležitejšie parametre patrí odolnosť proti vonkajším atmosférickým vplyvom. Strešná krytina musí zvládnuť silné mrazy, nápor snehu a vetra, páliace horské slnko, ale aj chemické zložky v ovzduší. Na severe Slovenska treba byť rozhodne prísnejší na mrazuvzdornosť krytiny než v južných oblastiach,“ radí skúsený pokrývač Michal Surovčík. Mrazuvzdornosť a nehorľavosť sú už pri krytinách štandardom, stálofarebnosť je však príjemný bonus, vďaka ktorému si strecha zachová sýtu farbu počas dlhých rokov. Tieto očakávania splní keramická krytina Tondach.

Čo o pálenej škridle musíte vedieť

Keramická krytina je 100 % prírodný materiál. Jej výroba je šetrná k životnému prostrediu a možno ju bezproblémovo recyklovať. Prednosťou pálených škridiel sú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, vysoká mechanická pevnosť (tlak snehu, krupobitie) a odolnosť voči kyslým i zásaditým látkam, takže vtáčí trus ani kyslé dažde nenarušia jej povrch. Keramická škridla navyše prirodzene dýcha, rýchlo sa vysúša, a tým zabraňuje tvorbe plesní. Ak si vyberiete pálenú krytinu, nebudete mať v lete ťažkosti s prehrievaním interiéru v podkroví a v zime zas s nadbytočným únikom tepla. Nevyruší vás ani silný dážď dopadajúci na strechu, pretože ho jednoducho nebudete počuť.

Sýta farba aj po rokoch

Keramickú krytinu Tondach môžete použiť kdekoľvek. Viete s ňou docieliť nadčasový, ale i tradičný vzhľad. Hodí sa pre klasické bungalovy, moderné novostavby i malé vidiecke domčeky. Zapadne do horského prostredia, ale pokojne ju môžete využiť aj na strechu domu v južnejších častiach krajiny s množstvom slnka. Škridla je totiž odolná voči UV žiareniu, preto nevybledne. Kvalitné prírodné pigmenty a náročná technika vypaľovania garantujú nemennosť a bezkonkurenčnú farebnú stálosť všetkých pálených škridiel Tondach bez dodatočnej údržby či obnovovania náteru. Farby ostanú sýte aj po rokoch.

Čierna je stále v móde

Tondach ponúka bohatú paletu tvarov, farieb a povrchových úprav škridiel pre akýkoľvek typ domu. Využitie keramických škridiel je všestranné. Vybrať si môžete zo širokej škály odtieňov v matnom i lesklom prevedení, s ktorými dodáte šmrnc každému domu. Navyše sú cenovo dostupné a na ich funkčné vlastnosti sa vzťahuje záruka až 33 rokov. V modernej architektúre prevládajú čisté tvary. „Zákazníci preferujú strechy s jednoduchým tvarom a čistými líniami. Tomu zodpovedá aj voľba vhodnej krytiny. Čoraz viac sa na strechách objavujú moderné ploché škridly, ktorým pristane napríklad aj čierna farba,“ dopĺňa Michal Surovčík. Čierna farba sa veľmi ľahko kombinuje s inými odtieňmi a možno ju skvelo doladiť s fasádou, ale aj s oknami. Povrchová úprava škridly (engoba alebo glazúra) ju navyše spoľahlivo ochráni pred nepriazňou počasia.

Keramická krytina aj na rekonštrukcie

Ak má strecha tie najlepšie roky už za sebou, siahnite aj v tomto prípade po pálenej krytine. Netreba mať obavy z toho, že skladaná krytina je na rekonštrukciu príliš ťažká alebo že budete musieť robiť nový krov. Nie je to pravda. Keramické krytiny sú vnímané ako ťažké, hoci môžu mať rovnakú alebo dokonca nižšiu hmotnosť ako pôvodná krytina. Vynikajúcimi vlastnosťami a moderným vzhľadom sa pýši veľkoformátová škridla Inspira. Vyznačuje sa nízkou spotrebou materiálu a nízkou hmotnosťou, preto je vhodná aj pre rekonštrukcie. Ponúka sa v povrchovej úprave engoba v troch nadčasových farbách – terakota, titánová a čierna. www.wienerberger.sk

Pokrývač Michal Surovčík radí

  • Pri zvažovaní cenových ponúk sa nepozerajte len na cenu krytiny, ale na celkové náklady na zhotovenie strechy. Do úvahy berte aj podmienky, záruky a trvácnosť riešenia.
  • Ak chcete ušetriť, zvoľte si modely veľkoformátovej strešnej krytiny. Veľkoformátové škridly sa vyznačujú menšou spotrebou kusov na štvorcový meter a rýchlejšou montážou. To šetrí čas a peniaze.
  • Na zhotovenie strechy použite komplexný strešný systém od jedného výrobcu vrátane potrebných doplnkov. Získate tak záruku bezpečného a správneho fungovania strechy na dlhé obdobie.

 

Moderná plochá škridla Figaro 11 pôsobí v čiernom prevedení mimoriadne atraktívne.

Medzi najobľúbenejšie modely patria veľkoformátové škridly Twist a Bolero, tradičný model Bravura, ale aj škridly Samba 11 a Stodo.

Veľkoformátová škridla Inspira je vynikajúcou voľbou pre rekonštrukcie. Vyznačuje sa atraktívnym vzhľadom, nízkou spotrebou materiálu a nízkou hmotnosťou. Vhodná je aj na strechy s nízkym sklonom.