Interiér bytu Alex Riviere prezrádza, že módnej dizajnérke nechýba vkus a prirodzené estetické cítenie. Jej domácnosť dýcha eleganciou. Nábytok a bytové doplnky sú skombinované tak, aby vyjadrovali životný štýl našej hostiteľky.

Alex študovala módny dizajn, obchodnú administratívu, marketing a komunikáciu. V pracovnej oblasti sa úspešne presadila v odevnom priemysle. Jej módny štýl a preferovaný bytový dizajn so sebou úzko súvisia, navzájom sa prepájajú a dopĺňajú. V oboch prípadoch dizajnérka uznáva zásadu „menej je viac“, preto rada investuje najmä do nadčasových kúskov. Má rada veľkorysé priestory, ktoré oplývajú množstvom prirodzeného svetla a po zotmení Alex vo svojej domácnosti uprednostňuje svietidlá s teplým tlmeným svetlom. Miluje náladové osvetlenie, rada pozoruje hru svetla a tieňov.

Dizajn verzus pohodlie

Kreatívna dizajnérka považuje dizajn a pohodlie vo svojej domácnosti za dva rovnocenné faktory. Pri dekorovaní interiéru dodržiava niekoľko TOP zásad, ktoré ju nikdy nesklamali. Vyhýba sa prepĺňaniu priestorov, má rada mix štýlov a prvkov, neutrálne farby kombinuje najradšej s čiernou a miluje aj kontrast. V domácnosti podľa Alex nesmie chýbať koberec veľkosti XXL a komfortná pohovka, ktorá má byť tak veľká, ako to len rozloha interiéru dovolí. Vo svojom príbytku uprednostňuje prírodné materiály. Najlepšiu radu ohľadom bytového dizajnu, akú kedy dostala, bola od jej matky. Rada znela: „menej je viac“. A tejto zásady sa drží dodnes.

Najobľúbenejšie miesto

Zaujímalo nás, ktoré miesto v domácnosti má Alex najradšej. Naša hostiteľka odpovedala: „Mojim najobľúbenejším miestom je môj šatník. Je to niečo, o čom som snívala odmalička. Vždy ma lákala móda a už ako malé dieťa som organizovala svoje vlastné módne prehliadky. Obliekala som si mamine šaty a hrala sa na manekýnku. Bola to moja najobľúbenejšia detská hra a tento pozitívny vzťah k móde a k módnym prehliadkam mi zostal dodnes. Mám to šťastie, že v mojom novom dome som si mohla dovoliť postaviť svoj vlastný vysnívaný šatník veľkorysých rozmerov. Šatník, v ktorom je všetko vyrobené na mieru, presne podľa mojich potrieb a predstáv. Splnil sa mi detský sen, preto mám z neho takú úžasnú radosť.“

Kreatívne zázemie

Za najdôležitejší predmet vo svojom obydlí naša hostiteľka považuje obraz, ktorý zdedila po svojom otcovi. Na obraze je zobrazený priechod pre chodcov. Dielo otec kúpil v New Yorku, tesne po jej narodení. Čo sa bytových dekorácií týka, Alex miluje zrkadlá. Oceňuje, že v priestore vytvárajú rafinované triky, ktoré miestnosti ozvláštnia a zväčšia ich, aj bez stavebných úprav. Dizajnérka považuje zrkadlá za prvky, ktoré nemôžu v domácnosti chýbať. Veľkorysá pohovka, veľký koberec, kvalitné osvetlenie a krásne zrkadlo vníma ako základ dobre zariadenej obývacej izby. Naša hostiteľka trávi vo svojej domácnosti najviac času práve v obývačke, kde aj pracuje. Väčšinou pracuje za jedálenským stolom, no k práci jej stačí len notebook, kúsok papiera a ceruzka. V knižnici má „neviditeľné“ pracovné skrinky, kde si ukladá kresby, náčrty a vzorky, ktoré tam má vždy poruke, keď ich potrebuje.

Dokonalý domov

Našej hostiteľke sme pri šálke kávy položili otázku, ako by podľa nej mohla vyzerať fotografia dokonalého domova. Módna dizajnérka odpovedala: „Fotografia dokonalého domova je podľa mňa útulný a pohodlný interiér, plný krásy a kultúry. Krása a kultúra je to, čo v mojej domácnosti rada prezentujem prostredníctvom nábytku, bytových doplnkov a dekorácií. Uprednostňujem menšie množstvo nábytku, ktorý je v priestore perfektne umiestnený a harmonicky zladený. Nábytok dopĺňam o umenie – o sochy a obrazy.“ Na záver návštevy sme sa Alex spýtali, ako sa jej páčia aktuálne trendy v interiérovom dizajne a v odevnom priemysle. Naša hostiteľka k tejto téme hovorí: „Nikdy sa nepodriaďujem trendom. Preferujem nadčasový štýl. No páči sa mi aj móda šesťdesiatich rokov a teší ma, že sa do interiérov vrátil betón a mramor. Čo sa trendov v šatníku týka, mám rada kostýmy šité na mieru, kožené nohavice a slnečné okuliare.“ Foto: WESTWING