Na jeseň nás príroda obdarúva nádhernými farbami a vôňami. Aj vaša záhrada môže byť súčasťou tohto predstavenia, ak si výber rastlín premyslene naplánujete.
Azalky, pivónie, kosatce, zvončeky, ruže, georgíny, begónie, ľalie, levanduľa, astry…. od marca do jesene, každému týždňu, kraľuje iná paleta kvetov, sprevádzaná zmesov typických farieb a vôní. Nakoniec tento nádherný svet, ukolísaný teplom dlhých letných dní, vpláva do bujarej sezóny septembrových bakchanálií, aby v ohnivej garderóbe rozpútal divoký tanec v štýle flamenga. Akoby sama príroda chcela zavŕšiť vydarenú sezónu veľkolepým predstavením a ešte raz si vychutnala teplo odchádzajúceho leta, vo všetkých odtieňoch žltej, červenej a oranžovej.

V réžii jesene
Jeseň svedčí každej záhrade napriek tomu, že všetky, prácne udržiavané záhradné kreácie, zmätie do jednotného outfitu. Nikto sa nemôže chváliť zlatým olistením previsnutej brezy, alebo krvavo-červenými plodmi skalníka, či jarabiny. Dokonca ani ostro červené listy kaliny alebo sýto žlté, popínavej hortenzie, si nemôžeme pripísať na zoznam vlastných zásluh. Všetko je v réžii rozšafnej jesene.

Premyslený výber
Na šťastie, môžeme sa stať súčasťou tohto predstavenia, ak si výber rastlín premyslene naplánujeme. Treba však upustiť od strnulosti stálo-zelených záhrad. Na jednej strane je to zdanlivo veľmi praktické riešenie, ale na druhej  si zo záhrady vytvoríte pietne miesto statickej nemeniteľnosti. .…

Permanentka do galérie
Ja dávam prednosť životu, aj keď menej praktickému a vyčerpávajúco živelnému. Pripúšťam, že na jeseň, keď treba hrabať lístie, je s tou živelnosťou trochu viac práce, ale odmena je fantastická – získate dvojmesačnú permanentku do najkrajšej galérie sveta. Navyše, lístie, na rozdiel od ihličia, môžete skompostovať a pripraviť si bohatú listovku pre prihnojenie záhrady… a taktiež popri zhrabávaní môžete zažiť nezabudnuteľné popoludnie s rodinou, alebo priateľmi, ktoré zavŕšite veselou opekačkou.

jesen

Predvádzajú sa
Nech je vaša záhrada akokoľvek malá, jesennú náladu si môžete naplno vychutnať, len čo ráno vykuknete z kuchynského okna. Privíta vás červeň divého viniča, ktorý sa šplhá po nevzhľadnom múre, pod ktorým sa chúlia zlaté listy hosty, hľadajúce teplé lúče jesenného slnka. Skôr než dopijete šálku kávy, cez okná obývačky vás pozdraví javor v svojej šarlátovej nádhere a skromný krík zlatého dážďa, na ktorý ste po jarnom kvitnutí, úplne zabudli. Teraz, keď zhodil nudný, zaprášený letný outfit, predvádza sa v iskrovo oranžovo-žltej kreácii, s odleskami karmínovej. Než odídete z domu, zamávajú vám steblá okrasných tráv popretkávané trsmi astier a jesenných veterníc.

Nielen krásne…
Na rozdiel od klasickej galérie, táto má naviac neprehliadnuteľnú pridanú hodnotu – môžete si naplniť pivnice, mrazničky a špajzy skvelými dobrotami, ktoré budú zaručene „bio“. Stačí, ak záhony okrasných rastlín prepletiete úžitkovými rastlinami. Medzi trvalky sa určite zmestí krík arónie, z ktorej plodov uvaríte neodolateľnú zaváraninu. Ale nebude zavadzať aj pár kríčkov fazuľky. Tá šplhavá sa zasa môže ovíjať po pletive altánku a veľké listy tekvíc milostivo prekryjú nevzhľadný kompost.

Živé ploty na zjedenie
Medzi vyššie kry, ktoré chránia výhľad od susedov, môžete vysadiť liesku, aj figu alebo si môžete vypestovať živý plot z tvarovaných jabloní, poprípade hrušiek. Tie sa krásne vynímajú tiež na konštrukcii, ktorú upevníte na slnečnú stranu fasády rodinného domu. Určite ste to videli pri potulkách rakúskymi dedinkami.

Nekonečná múdrosť
K jeseni taktiež patrí mušt, burčiak aj dobré vínko. Pravdaže, najlepšie chutí to domáce. Preto k pergole, ktorá tieni terasu, alebo chodník, vysaďte pár koreňov viniča. Viem, že okolo nich radi bzučia včely, ale práve o tom je záhrada – živý organizmus, kus prírody, s ktorým sa treba naučiť žiť. Stačí, ak budeme rešpektovať jej zákonitosti. Je to stará dáma, ktorá si svoj projekt vyskúšala dávno pred tým, než naši pra-pra-praotcovia začali sami záhradníčiť. Jej skúsenosti naozaj preveril čas. Môžeme sa prizerať alebo čo to pochytiť z jej nekonečnej múdrosti.

10 najkrajších rastlín, ktoré sa na jeseň krásne sfarbia
Javor japonský – Acer palmatum,
Divý vinič – Parthenocissus tricuspidata
Arónia – Aronia melanocarpa
Lieska – Corylus avellana
Kalina – Viburnum plicatum
Tulipánovník – Liriodendron tulipifera
Ruža vráskavá – Rosa rugosa
Rudbeckia – Rudbecia fulgida
Hortenzia – Hydrangea

Text a foto: Lucia Bullova, architekt pre exteriér a záhradu, www.luciabullova.sk