Škandinávska estetika je veľmi zaujímavá a v mnohých prípadoch sa dá aplikovať takmer na každý priestor. Jej láska k funkčnosti, jednoduchosti a k prírodným živlom je vhodná pre moderne zmýšľajúcich ľudí.

Severský štýl, ktorý je nám možno známy z reklamy na obchodný reťazec. Nie je to však len jeho zásluha, prečo sa mnohí ľudia rozhodujú pre zariadenie v tomto duchu. Spája v sebe niekoľko dôležitých aspektov. Je to vyvážený pomer medzi estetikou a funkčnosťou. Sú to jednoduché línie nábytku a originálnych sedacích súprav v elegantnom prevedení.

Pri škandinávskom štýle sa nedá jednoducho nespomenúť na meno dánskeho architekta a dizajnéra Arneho Jacobsena, ktorý ho preslávil originálnymi stoličkami a kreslami. Inšpirácia prírodou je nespochybniteľná, čo si môžete všimnúť aj na samotných názvoch tohto nábytku (vajíčko, kvapka, labuť a pod.).

Typické prvky

V škandinávskom štýle musíte dbať aj na dostatok svetla, pretože v týchto krajinách sú dĺžka dňa a dopad slnečných lúčov veľmi obmedzené. Preto si tu ľudia budujú domov s výrazne veľkými oknami. Pokiaľ by ste si chceli aplikovať charakter tohto štýlu do vášho interiéru, nezabudnite na strešné okná a minimum tieniacich prvkov v ich okolí. Takéto svetlo sa postará o výrazný aspekt účkovej sedačky, ktorá sa svojím tvarom dokonale prispôsobí okolitým podmienkam a dizajnu.

Biela je základ

Prírodné prvky a biela farba v kombinácii s drevom a kovom. Šetrenie bielou farbou v tomto prípade neprichádza do úvahy. Biela farba dokonale odráža svetlo, čo je samozrejme spojené s nedostatkom toho prirodzeného. Tiež sa vďaka nej opticky celý priestor zväčší a prevzdušní. Biely odtieň v tomto severskom štýle nájdete jednoducho všade. Nie len stena, ale aj nábytok, textílie a doplnky môžu byť v jeho tóne.

Mix vzorov

Charakteristickým znakom škandinávskeho štýlu je aj množstvo vzorov na doplnkoch. Nech sú to deky, závesy, koberce a dokonca aj nábytok. Vždy sa nejaký originálny musí jednoducho do priestoru umiestniť. Samozrejme, že všetko sa musí riadiť trendom jednoduchosti.