Počuli ste už o Hygge? Dánske slovo, ktoré na prvý pohľad môže vyzerať zložito a tajomne, má v skutočnosti veľmi jednoduchý význam. Hygge je pomenovanie životného štýlu. Označuje moment, chvíľu či okamih, ktorý strávite v rodinnom kruhu, s pokojom v duši a s uvoľnenou mysľou. Hygge nie je učenie, veda, či mágia. Neexistujú kúzelné predmety, ktoré kúpite v obchode a ktoré vám zázračne navodia magickú atmosféru. Nedokážete si kúpiť hygge obývaciu stenu alebo hygge potraviny, ktoré by v tele nastolili rovnováhu. Hygge je schopnosť vychutnať si výnimočné, ale aj obyčajné momenty. Vedieť spomaliť, oddychovať a užívať si každú minútu svojho života.

Kde je pôvod Hygge?

Pôvod Hygge nehľadajte v dánskej kultúre, ale v starom Nórsku, kde to znamenalo niečo ako „blahobyt“. V Dánsku sa prvýkrát objavilo na konci 18. storočia a Dáni ho ihneď prijali za svoje. Hygge im pomohlo prežiť nudu v chladných večeroch, zimu aj tmu. Zrazu bol dôvod na oslavu každý deň. Všetko, aj to najobyčajnejšie, sa stalo výnimočným.
Hygge je možné použiť kdekoľvek a na čokoľvek. Dáni sú odborníci v tom, ako hygge preniesť do bežného života. Hygge sa spája predovšetkým s vychutnávaním si života počas chladných mesiacov, takto bojujú so zimou a tmou za oknami. Plánujete návštevu Dánska v lete? Nezúfajte! Hygge sa deje počas celého roka. Pikniky v parku, grilovanie s priateľmi, koncerty pod holým nebom, pouličné slávnosti, aj obyčajná jazda na bicykli, do tohto všetkého dokážu Dáni pretaviť myšlienku životného štýlu Hygge.


Zdroj: pinterest.com

Hygge štýl vo vašom dome očarí hostí

Tancujúci plameň sviečok

Ak by ste sa opýtali ktoréhokoľvek Dána, povedal by vám, že sviečky sú najdôležitejšou súčasťou Hygge atmosféry. Zapáľte si sviečky kedykoľvek a kdekoľvek, v obývačke, spálni, v jedálni alebo na terase. Či už počas pokojného večera pri čítaní dobrej knihy alebo pri zábave s priateľmi, nie je nič čarovnejšie ako miestnosť osvetlená sviečkami. Výbornou alternatívou je stolná lampa s tienidlom v zemitých farbách alebo so vzorom inšpirovaným prírodou (listy, kvety, vtáky a podobne).


Stolná lampa Qenny Typ 6

Moc prírodných materiálov

Je všeobecne známe, že príroda je sama o sebe veľkým čarodejníkom. Má na nás upokojujúci vplyv, zbavuje nás stresu a nabíja nás energiou. Vneste trochu prírody do vášho domova, napríklad v podobe vysokých zelených rastlín. Obohaťte miestnosti o prírodné materiály ako koža, kameň a drevo. Stoličky a stôl, skrine, komody, aj posteľ. Kovová chladná posteľ nech je minulosťou, vymeňte ju za drevo alebo jeho náhrady v prírodných odtieňoch.


Posteľ Gabriela

Teplé a mäkké

Pre Hygge sú typické teplé, mäkké a hrejivé materiály. Obklopte sa pletenými dekami, vankúšmi, kožušinovými koberčekmi. Rovnako vám poslúžia veľké pletené svetre a rukavice, voľné bavlnené domáce oblečenie, hrubé ponožky. Jednoducho všetko, čo dokáže zohriať nielen vás, ale aj priestor, v ktorom trávite najviac času.


Kožušinová deka Rabita Typ 2

Spoločné večere s vašimi blízkymi

Hygge spája ľudí, utužuje vzťahy, pozýva k rozhovorom, spoločnému stolovaniu, večierkom. Ak chcete žiť Hygge, neobstojí výhovorka, že na stretnutie s rodinou nemáte čas. Vyhraďte si večer na spoločnú večeru, rozprávajte sa, zaujímajte sa o toho druhého, všetko toto pri stole z prírodného materiálu s oblými hranami. Ostré predmety, prísne línie, aj pravouhlé rohy stolov či iného nábytku jednoducho k Hygge nepatria.


Stôl Gamin 80

Na pohodlnej sedačke sa leňoší najlepšie

Aby ste si mohli zariadiť skutočný Hygge večer s dobrou knihou a šálkou horúceho čaju, je k tomu potrebné pohodlné kreslo alebo sedačka, kde si vyložíte nohy a dáte sa unášať pokojom večera. Voľte kvalitné materiály príjemné na dotyk a vnášajúce do miestnosti útulnosť. Menej je niekedy viac, a to platí aj pri Hygge. Nehodia sa sem príliš veľké robustné sedačky, poobzerajte sa po menších rohových, ktoré môžete doplniť pletenými či kožušinovými dekami a vankúšmi.


sedačka Dalas

Čo na záver? Malá rada: naučte sa relaxovať. Hoďte starosti za hlavu a užívajte si život. Každý okamih je niečím výnimočný, je len na nás, či to neobyčajné v ňom dokážeme vidieť. Tešte sa z maličkostí. Stavte na Hygge štýl. Doslova vás donúti, aby ste rozmaznávali sami seba. Premeňte svoju domácnosť pomocou Hygge odporúčaní na magické miesto, stane sa pre vás útočiskom, kde si vždy dobijete energiu a nájdete útechu.