Nádherné prostredie, oddych v termáli a gastro, ktoré treba vyskúšať

Oddych, wellness a ubytovanie v tomto hoteli doplnené zážitkovou gastronómiou sa určite každému, kto hotel navštívi, vtisne do srdca. To však nie je všetko. Na potulkách prostredím, v ktorom je hotel situovaný, budete len oči otvárať a uistíte sa, aké je Slovensko krásne!

Štiavnické vrchy, kde sa hotel Termál nachádza, zahŕňajú miesta, ktoré už svojím názvom evokujú množstvo krás. Veď posúďte samy. Patrí sem šarmantná Banská Štiavnica, udatná Banská Bystrica i starobylá Kremnica, no a kto by nepoznal známe kúpele v Kováčovej, na Sliači alebo v Sklených Tepliciach, v ktorých sa môžete zregenereovať?

termal

Vodopád nad mamutom
Hneď ako sme vošli do hotela očarila nás príjemná atmosféra vestibulu a po prvých stretnutiach s personálom pocit, akoby sme sa už roky poznali. Na izbe sme si odložili veci a na radu recepčnej sme sa vybrali na prechádzku po náučnom chodníku Andreja Kmeťa, ktorý vedie od prírodnej rezervácie Kamenné more okolo hotela a kaplnky nad termálnym kúpaliskom Vodný Raj k Vyhnianskemu travertínu. Zaujímavý je tým, že zboku vyzerá ako mamut a stále sa zväčšuje, nás však zaujala aj informácia, že voda k 3,5 metrovému vodopádu nad ním, sem priteká z vrtu nad hotelom, vďaka ktorému sa v hotelovom bazéne voda nečistí chemicky, ale každý deň sa vypúšťa.“

„Náš wellnes zásobujeme vlastným vrtom termálnou vodou, ktorá sa neriedi, chemicky neupravuje a každý deň sa mení. Vďaka všetkým týmto parametrom zaisťujeme ustálené vlastnosti vody. Obsah minerálnych látok má blahodarný vplyv na každú časť tela a vďaka lítiu ukludňuje nervový systém a zbavuje stresu.“
PhDr. Marta Mergová, riaditeľka, Hotel Termál

termal

Pohár piva na komíne
V malebnej obci s bohatou kúpeľnou históriou a termálnou vodou s liečivými účinkami sa v blízkosti hotela nachádza aj pivovar Steiger, ktorého komín s obrím pohárom piva zbadáte zďaleka. Je najstarším pivovarom na Slovensku a môžete ho navštíviť v rámci exkurzie spojenej s degustáciou piva a ukážkami tradičného spôsobu prípravy tohto nápoja.

Voda, soľ a oheň
Večer nám dobre padol hotelový wellness, do ktorého sme prešli v župane a papučkách. Svojou komornou atmosférou a dizajnovým riešením patrí k najobľúbenejším v celom okolí. Ponúka relaxačno – plavecký bazén a bazén s masážnymi tryskami, ku ktorým onedlho pribudne aj výplavový. Vo wellness je aj soľná inhalačná miestnosť, tepidárium, oddychová miestnosť s krbom a sauny.

termal

Nechváľte, radšej vyskúšajte!
Oddych v hoteli je, ako inak, doplnený zážitkovou gastronómiou, ktorá sa zameriava hlavne na stredo-európske suroviny a ich mnohoraké spôsoby prípravy. Počas obedov si môžete vybrať z nápaditej à la carte ponuky a dáte nám za pravdu, že jedlo, ktoré ochutnáte netreba chváliť, ale vyskúšať.

„Naším cieľom je, aby si k nám prišli hostia oddýchnuť od každodennej rutiny, prísť na nové myšlienky a užiť si čas mimo domova. Ponúkame ubytovanie, vynikajúce gastro, wellness s termálnou vodou a aj priestor na oslavy, kongresy alebo firemný teambuilding.“
Mgr. Erika Ivanová, marketing&sales manager

Každý si príde na svoje
Na druhý deň sme si to nasmerovali k Hodrušskému tajchu, kde sa nachádza stredisko Salamandra Resort, v okolí ktorého si prídu na svoje lyžiari, bežkári i cyklisti a do čarovného mestečka Banskej Štiavnice, kde sme neobišli dom Sládkovičovej lásky Maríny Pischlovej. Počas prehliadky nás očaril Trezor Lásky vybudovaný v bani na zlato, zimomriavky nám naskočili keď odrazu ožili obrazy a duch Maríny zahral na jej klavíri.

Kaštieľ ako kalendár
Nevynechali sme ani barokovo – klasicistický kaštieľ Sv.Anton s prekrásnym anglickým parkom. Kaštieľ, v ktorom sa každoročne konajú Dni sv. Huberta je zaujímavý tým, že ho postavili podľa ročnej symboliky. Má 4 vchody ako ročné obdobia, 7 arkád ako dní v týždni, 12 komínov ako mesiacov v roku, 52 izieb ako týždňov a 365 okien ako dní v roku.

Trochu šťastia, veľa práce
Tak ako je zaujímavá história banských miest v okolí hotela, rovnako zaujímavý je aj príbeh tohto hotela. Podľa povesti za dávnych čias uvidel pastier medzi skalami dve jašterice posypané zlatým prachom. Sledoval ich a v ich úkryte našiel zlaté hrudky, čo do Štiavnických hôr prilákalo ľudí, ktorí začali budovať bane a rozkvitať mestečká. Aj majiteľ hotela si uvedomil hodnotu prostredia, pustil sa do práce a zo zanedbaného objektu postupne vybudoval úžasné miesto, kam si hostia chodia pravidelne oddýchnuť od každodenného stresu a načerpať novú energiu.

Zaujímavosti v okolí:

  • Vyhniansky trevertín s vodopádom
  • Steiger – najstarší pivovar na Slovensku
  • Vodný raj Vyhne

Zážitky, na ktoré nezabudnete:

  • zážitková expozícia v dom Maríny Pischlovej
  • fáranie do štôlne Bartolomej s lampášom v ruke
  • Dni sv. Huberta v parku a kaštieli sv. Anton

Pripravila: Ružena Škulecová, Foto: hotel Termál, archív redakcie