Rozhodli ste sa vybaviť okná roletami? Moderné a v dostupnej cene sú pre váš domov skvelé riešenie. Pri nákupe sa však neriaďte iba emóciami. Odborné poradenstvo sa cení, pretože vytvára základ dlhodobej spokojnosti.

Druhá strana problému je, že pri zariaďovaní interiéru sa bude vaša myseľ pravdepodobne sústrediť aj na ďalšie dôležité veci, ako je výber nábytku, farby steny a model ideálnej podlahy. Aj napriek tomu, že ide o veľmi dôležité rozhodnutia, ani výber správneho tienenia okien, by sa nemal podceňovať. V kritických chvíľach predsa rozhoduje o našom pohodlí v interiéri a zaisťuje ochranu a súkromie. Ako si teda takéto multifunkčné a zároveň moderné rolety na okná vybrať?

Prvoradý je účel

Pri výbere látky vašej novej rolety sa ako prvé zamyslite nad tým, či chcete touto tieniacou technikou blokovať svetlo úplne alebo len čiastočne. Zatemňovacia látka alebo iný materiál rolety by mal v takomto prípade dokonale kopírovať okno a prekryť celú sklenenú tabulu. Ak to má byť s tienením aj dizajnová záležitosť, vyberte si model, ktorý svojím prevedením dotvára v okolí okna a interiéri správnu atmosféru a ladí so zvyškom štýlu doplnkov.

Umiestnenie rolety

Ďalším dôležitým faktorom správneho výberu rolety môže byť aj cieľové umiestnenie. Presnejšie miestnosť a jej charakter, v ktorej bude roleta na okne regulovať tok svetelných lúčov. Ak budete vyberať roletu do kuchyne, odolnejšie materiály sú praktickejšie. Treba tiež dbať na to, aby sa dal materiál rolety v tomto priestore ľahko vyčistiť. Špeciálne materiály s pogumovanou vrchnou vrstvou sú ideálne. Tieto rolety tiež odpudzujú vlhkosť a dajú sa jednoducho utrieť.

Odolná tieniaca technika voči vlhkosti je zasa ideálnou voľbou do kúpeľne, pretože ju len tak ľahko  vlhkosť ani pleseň neohrozí. Ak si vyberáte roletu na strešné okno, treba zohľadniť vyššiu odolnosť voči škodlivým UV lúčom a tiež pohodlnú inštaláciu. Roleta inštalovaná do pevného rámu je na strešné okno ideálna.

Správne rozmery

Optimálna veľkosť je základom spokojnosti a dlhodobého využitia akýchkoľvek doplnkov, ktorými sa obklopujeme. Ani tieniaca technika v podobe roliet nie je výnimkou. Ak preto hľadáte správny model a chcete, aby vám dlho a dobre slúžil, poriadne si premerajte okno a potom dostupné modely, ktoré máte k dispozícii. Pri meraní tiež záleží od toho, či bude roleta umiestnená z vonkajšej alebo vnútornej strany okna.

Prítomnosť odborníka je samozrejme najlepšia, určite to ale zvládnete aj sami. Záleží od toho, či musí roleta prekrývať celé okno alebo len jeho sklenenú výplň. Pri určovaní správnych rozmerov v závislosti od typu rolety sú dôležité nielen výška a šírka okna, ale aj pojmy ako zasklievacia lišta, hĺbka zsklievacej lišty a hrana krídla okna, ktoré si treba všímať.

Aj keď sú rolety často veľmi tenké, spolu s rolovacím puzdrom môžu zabrať viac miesta, než ste si mysleli. Zvážte teda ich výber aj v závislosti od toho, koľko miesta má okno na otváranie. Roleta môže byť krásna, no rolovacie puzdro veľké a brániť tak úplnému otvoreniu okna. Ak si dáte na týchto dôležitých detailoch záležať, bude vám nová roleta s reguláciou denného svetla bez problémov pomáhať.