
Gordana Glass je umeleckým fenoménom. Prostredníctvom jej rúk vznikajú diela, ktoré vychádzajú priamo z jej srdca a oslovujú mnohých ľudí. Páči sa mi jej filozofia, že netvorí, keď je smutná. Smútku je totiž už na svete dosť. A jej diela hladia dušu, tešia oči a prinášajú radosť.
Orientuje sa najmä na techniku líhaného skla, pri ktorej do roztavenej sklenej hmoty vkladá farebné pigmenty, listre či vzduchové bubliny, čím dosahuje farebné i štrukturálne efekty s minimálnymi zásahmi povrchového opracovania. Jej tvorba prelína hranicu abstraktného a konkrétneho.
Zručnosť a vášeň
Môžete byť akokoľvek zruční, šikovní, študovaní, avšak keď do svojej práce nedáte aj vášeň, lásku, srdce a filozofiu, nedosiahnete na vysoké méty. Gordana Glass je matka, výtvarníčka, ktorej diela vlastnia aj také výnimočné osobnosti ako pápež Benedikt XVI., anglická kráľovná Alžbeta, nórska kráľovná Sonja, Václav Klaus, Larry King a mnoho ďalších. Svoje diela predstavovala na mnohých výstavách doma aj v zahraničí, nachádzajú sa v galerijných zbierkach i u súkromných zberateľov.
Nájdite si svoju originálnu cestu
Tvorí pre najväčšie firmy a jediným jej problémom je čas. Inšpirácie má stále veľa a zákazky prichádzajú z celého sveta. V súčasnosti sa jej diela vystavujú napríklad v druhej najvyššej budove na svete v Šanghaji a väčšina diel bola už vopred vypredaná. Otvorila svoju galériu v Prahe a do konca tohto roka pracuje na troch veľkých projektoch. Okrem toho pripravila vianočnú kolekciu skladajúcu sa zo svietnikov, z anjelikov, krížikov, ktoré sú vhodné ako darček pod stromček. Aké je tajomstvo jej úspechu? „Každý z nás je strojcom svojho šťastia. Dostali sme do vienka nejaký osud, avšak svojou energiou ho dokážeme zmeniť a ovplyvniť tak svoju budúcnosť. Musíte si len veriť, mať cieľ a svoju šťastnú hviezdu. Myslím si, že pre každého človeka je dôležité, že bude prínosom a to, čo robí, má robiť od srdca, a nie kopírovať,“ konštatuje Gordana.
Miluje výzvy
Gordana sa narodila v Nemecku, pochádza z Chorvátska a od roku 1994 žije na Slovensku. Vášeň ku sklu má v rodine. Jedna teta je sklárka, druhá výtvarníčka. Sklo neštudovala, otec ju prosil, aby si vybrala smer, ktorý ju uživí. Tak vyštudovala Vysokú školu textilného výtvarníctva a súkromne maľbu v Záhrebe. Následne študovala módne návrhárstvo na talianskej súkromnej škole módneho dizajnu Callegari v Pescare. Krátko po skončení školy sa ako 24-ročná usadila v Bratislave a jej prvou výzvou bolo naučiť sa v poradí piaty jazyk – slovenčinu. Zvládla to do roka. „Išla som študovať v čase, keď v Chorvátsku zúrila vojna. Aj tieto udalosti ma utvrdili v tom, že ak chceš niečo dosiahnuť, musíš zabojovať, pracovať a veľmi chcieť uspieť. A najmä vedieť, čo chceš a ísť za tým. Nie však cez mŕtvoly, ale snažiť sa nájsť cestu a urobiť v danom momente všetko,“ hovorí Gordana Glass.
Sila siedmich inšpirácií
Jej inšpirácia je postavená na siedmich pilieroch. „Základ mojej tvorby vychádza z môjho srdca. Srdce by malo byť otvorené, dávať aj prijímať energiu. Komu dávať a od koho prijímať? Najprv si musíme vybrať životného partnera. Napojiť sa na jeho chrbticu, vnímať jeho dobré stránky, aj tie, ktoré sa nám nepáčia. Tie, ktoré sú trochu vykĺbené z nášho ponímania. Ľúbiť ho ako celok. Až vtedy sa nám môže človek odovzdať celý. To je spájanie. Tretím pilierom je priateľstvo. Srdce musí mať aj oporu kamaráta. Mali by sme si vážiť silu dobrého priateľstva. Je krásne vedieť, že aj v ťažkých časoch máme pri sebe niekoho, na koho sa môžeme spoľahnúť. Ďalším pilierom je pokora. Teraz ste silnejší. Pomôžte slabšiemu. Nikdy neviete, kedy sa to otočí. Budete starší a on bude pri moci a pomôže vám. Piaty obraz je jediný nakreslený ako diptych. Rodina, to sú rovnocenní partneri. Muž a žena, ktorí vstupujú do nejakého spolku a idú tvoriť rodinu. Aj Pán Boh povedal: ,Peter, ty si skala, na tebe postavím svoj kostol.‘ Keď budú steny pevné a štrbinka bude neviditeľná, rodina bude prosperovať a vzťah bude sa zlepšovať. Siedmym pilierom je biela ryba. Znázorňuje vysoké ciele, ktoré si máme v našom živote klásť. Biela ryba neexistuje. Biela ryba Amfora znázorňuje jadro, do ktorého by sme mali ukladať všetky vedomosti, ktoré dostávame v našom živote od ľudí, ktorých na našej ceste stretávame. A s pokladom ukrytým v amfore by sme mali nájsť našu bielu rybu,“ hovorí Gordana.
Gordana a jej životné pravdy
– Sklu musíte dávať. Keby som nemala okolo seba lásku, nemohla by som mu nič dať. Potom príde niekto, kto moje dielo ocení a dá energiu zase mne. Najprv musím dať a potom dostanem späť. Milujem sklo, tento materiál by som nevymenila za nič iné. Je ako moje tretie dieťa.
– Na prvom mieste som matka, až potom výtvarníčka. Ani mne nevyšli všetky predstavy o živote, ale snažím sa vyrovnať tú loď tak, aby išla ďalej.
– Každý človek by mal mať nastavenú životosprávu tak, aby bol schopný ju dodržať. Napríklad chia semienka sú zdravé, ale jesť ich od rána do večera môže byť aj jedom. Aj chia semienka vám môžu ublížiť, rovnako ako jed vám môže pomôcť. Čo robia celý život ľudia, ktorí spoznali problém? Hľadajú rovnováhu. Hľadáme, kde je tá ideálna miera, koľko pracovať, koľko byť s rodinou, koľko sa venovať sebe, čo dať a čo nie. V živote aj stravovaní vyznávam filozofiu všetko s mierou.
– Keď odídem zo svojho ateliéru, odpútam sa od toho sveta. Uvoľním svoju myseľ.
– Neviem technicky sčítať ani svoje daňové priznanie. Pozriem ho a poviem svojej účtovníčke intuitívne, že je to dobre. Peniaze tiež investujem pocitovo. Vo financiách je pre mňa postačujúca sloboda.
– Všetci máme dvoch anjelov. Jeden nás ochraňuje a dáva na nás pozor a ten druhý nás posúva vpred.
– Je veľmi dôležité mať doma obraz alebo dielo, ktoré vám odpúta myseľ a vie vás posunúť buď k relaxu, alebo k duchovnému naplneniu, či odpútať vám myseľ od smutných myšlienok. Tak by sa malo vyberať umenie, a nie podľa sumy. A vždy by mal človek poznať autora.