V roku 1990 založil Cyril Svozil „na zelenej lúke“ firmu Fenix ​​s.r.o., zaoberajúcu sa výrobou elektrických vykurovacích systémov. Vtedy si ani nevedel predstaviť, že po 30 rokoch existencie bude obchodná skupina Fenix ​​Group a.s., do ktorej patrí aj spoločnosť Fenix ​​Slovensko, najväčším európskym výrobcom tzv. veľkoplošných sálavých systémov, a že bude mať desať dcérskych spoločností v ôsmich krajinách.

Okrem Slovenska a Česka obchodná skupina Fenix ​​Group a.s. pôsobí aj vo Francúzsku, Španielsku, vo Veľkej Británii, Nórsku, Nemecku a Poľsku. Cyrilovi Svozilovi robí radosť aj skutočnosť, že vo vedení obchodnej skupiny je i jeho dcéra Kateřina Jezerská a syn Cyril Svozil junior. Kateřina Jezerská je konateľkou a riaditeľkou spoločnosti Fenix ​​Trading s.r.o. v Jeseníku, a Cyril Svozil jr. je riaditeľom firmy AERS s.r.o., ktorá sa orientuje na vývoj a výskum akumulačných energetických staníc.

Dlhoročná stávka na elektrické sálavé vykurovanie sa firme vyplatila

Napriek tomu musela v priebehu uplynulých 30 rokov opakovane jeho výhody obhajovať. Podarilo sa jej to aj vďaka racionálnej argumentácii, podloženej radom dlhodobých meraní a faktami o reálnej spotrebe a výdavkoch majiteľov všetkých typov nehnuteľností – rodinných domov, kancelárií, výrobných závodov, hotelov, múzeí, skladov, predajní a ďalších objektov. Veľmi jasne hovorili aj ďalšie výhody elektrických sálavých systémov, ponúkajúcich investorom efektívny, komfortný a ekonomicky prívetivý spôsob vykurovania. Obzvlášť to platí pre budovy, ktoré sa teraz stavajú a sú veľmi dobre zaizolované a potreba dodaného tepla je tu pomerne nízka. Vykurovanie si užívatelia môžu regulovať podľa aktuálnej potreby v jednotlivých miestnostiach. Navyše elektrické sálavé vykurovanie rýchlo reaguje na okolité podmienky, ako vnútorné (kedy teplo vzniká z iných zdrojov – viac ľudí v miestnosti, krb, varenie, pečenie a pod.), ako aj vonkajšie (zmena vonkajšej teploty, slnečné žiarenie), čím dochádza k veľkým úsporám spotreby energie.

V posledných rokoch záujem o moderné elektrické sálavé vykurovacie systémy trvale rastie

Obľúbené sú najmä podlahové a stropné vykurovacej fólie ECOFILM a vykurovacie okruhy a rohože ECOFLOOR. Veľmi dobré postavenie u tuzemských aj zahraničných investorov a architektov majú tiež sálavé panely (ECOSUN, GR ap.), kde rastie dopyt po všetkých typoch panelov. Súčasťou výrobného programu sú aj regulačné systémy a termostaty. Firma sa dlhodobo venuje tiež využitiu fotovoltických elektrární a domácich batériových staníc – tieto systémy v spojení s elektrickým sálavým vykurovaním prinášajú majiteľom domov sebestačnosť, kontrolu výdavkov a maximálny tepelný komfort.

Najväčší podiel na predaji majú vykurovacie káble a rohože ECOFLOOR a sálavé panely ECOSUN

Je to úplne na mieste – jednou z veľkých zákazníckych skupín boli a sú majitelia energeticky úsporných objektov, pri ktorých trvale rastie záujem o moderné veľkoplošné elektrické vykurovacie systémy. Tieto systémy sú vďaka nízkym obstarávacím a prevádzkovým nákladom a ďalším výhodám (nižšia tarifa na prevádzku ostatných elektrických spotrebičov v dome, prakticky nulové náklady na údržbu, bezobslužná prevádzka a presná regulácia, kúrenie navyše nie je vidieť) trendom v oblasti elektrického vykurovania. Dôvodom sú principiálne výhody týchto produktov – perfektný vzhľad, nízka cena, úspornosť, jednoduchá inštalácia a regulácia a vysoký tepelný komfort.

25 rokov od založenia si v roku 2020 pripomína aj spoločnosť Fenix Slovensko, ktorá je po celú dobu významnou súčasťou holdingu Fenix

„Slovenský trh patrí dlhodobo medzi najúspešnejšie trhy, a to pritom Fenix Group vyváža svoje výrobky do viac ako 60 krajín sveta.“ hovorí Pavol Jackuliak, riaditeľ spoločnosti Fenix Slovensko, s.r.o. so sídlom v Banskej Bystrici a dodáva: „Je to aj vďaka tomu, že sortiment elektrických sálavých vykurovacích systémov priebežne inovujeme a rozširujeme. Novinkou v sortimente sálavých vykurovacích panelov sú napríklad sálavé keramické panely ECOSUN Ceramic (CR), ktoré ponúkame v štyroch rôznych rozmeroch a štyroch farebných variantoch. Na týchto paneloch sa predstavil tiež úplne nový systém, dovoľujúci flexibilné upevnenie variabilného množstva nerezových držiakov. Obľúbený dotykový termostat TFT prišiel na trh vo variante s možnosťou ovládaním cez wifi sieť, novinkou sú tiež modulové vykurovacie prvky stropného vykurovania ECOFILM MH (Module Heating). Modulový systém sa vyznačuje nielen veľmi jednoduchou inštaláciou, ale s výnimkou finálneho zapojenia tiež nulovými požiadavkami na kvalifikované elektroinštalačné práce. Výhodou je aj to, že v Banskej Bystrici máme vlastný výrobný areál, ktorý v posledných rokoch významne rozširujeme. Takže nie sme iba obchodná firma, my až na menšiu časť sortimentu elektrické sálavé vykurovacie systémy sami vyrábame.“

Ďalšie informácie nájdete na www.fenix.sk