Dvakrát meraj, viackrát plánuj
Dvakrát meraj, viackrát plánuj
Dvakrát meraj, viackrát plánuj
Dvakrát meraj, viackrát plánuj

Ak staviate dom, určite nám dáte za pravdu, že pri prechádzaní novým a zatiaľ rozostavaným domovom si v každej miestnosti predstavujete, ako to tam bude vo finále vyzerať. Tu bude jedálenský stôl a okolo stoličky, spoza stola sa budem dívať na krásnu novú kuchyňu a z kuchyne budem mať nádherný výhľad do záhrady. A tak ďalej chodíte po celom vašom vysnívanom domčeku a plánujete. 

Lenže, nie vždy sa všetko podarí. Aby ste sa vyhli sklamaniu, plánovať treba naozaj s veľkým predstihom. Platí pravidlo, čím viac plánujete tím menej ste sklamaní. Ak staviate vo dvojici rozdeľte si úlohy na „mužské“ a „ženské“.

Čo plánuje muž?

Už pri návrhu osadenia domu na pozemok si ujasnite kam bude smerovať každá izba. Zabezpečíte si tak napríklad zdroj svetla do miestností, v ktorých ste počas dňa. Blízkosť inžinierskych sietí je tiež rozhodujúca s ohľadom na to aké spotrebiče chcete v domácnosti využívať. V kuchyni určite využijete všetky, takže mať predstavu o tom čo si vyžaduje umývačka, digestor, indukčná varná platňa je veľmi dôležité. Môže sa totiž stať, že pri zlom plánovaní vám elektrická sieť „neutiahne“ všetky spotrebiče naraz. A elektronických pomocníkov je čoraz viac.
Celkový pôdorys domu ovplyvňuje, aký možný tvar môže mať kuchynská linka. Pozor na zbytočné prekážky v priestore. Rôzne výstupky či výklenky môžu byť prekážkou. Ak chcete členiť priestor, čleňte ho radšej nábytkom. Skôr zmeníte nábytok ako budete meniť rozostavenie stien.
Premyslite si kam zavesíte horné skrinky alebo televízor v obývačke. Tieto miesta v stene musia byť spevnené hlavne v prípade drevostavieb. Spevnenie je veľmi jednoduché, ale ak ho zabudnete spraviť, výsledný dizajn interiéru už nemusí spĺňať vaše predstavy.

Čo plánuje žena?

Ženy vnášajú do interiéru harmóniu a poriadok. Pri listovaní v časopisoch ste si už určite vybrali štýl, ktorý vás najlepšie vystihuje. Pamätajte na to, že ak sa rozhodnete pre vidiecky typ domu tak aj interiér budete ladiť do toho istého štýlu. Treba dať hlavne pozor na rôznorodosť povrchových materiálov. Vždy sa na vlastné oči presvedčte ako vyzerá dekór dubu na dverách, oknách a na obývačke, ktorú ste si vybrali. Rôzny výrobcovia môžu používať rovnaký názov pre rôzne povrchy. Zvýšenú pozornosť venujte rozmiestneniu zón v kuchyni. Podľa toho kde budete variť, umývať riad, mať sklad potravín musíte pripraviť všetky prípojky a zabezpečiť plynulý prechod medzi jednotlivými činnosťami. Čerešničkou na torte sú určite dekorácie. Niektoré si nevyžadujú priamo stavebné úpravy ale ak ich chcete mať umiestnené v rôznych výklenkoch dobre zvážte aké ďalšie súvislosti sú s tým spojené.

Pre tieto dôvody sa naozaj oplatí zájsť s pôdorysom domu za odborníkmi na zariaďovanie interiéru a poradiť sa s nimi ešte pred položením prvého radu vašej stavby. Ak tak urobíte včas budete sa v novom domove cítiť dokonale.