Kto stavia dom, ten si pri prechádzaní novými priestormi v každej miestnosti predstavuje už od začiatku, ako bude interiér vyzerať vo finále – tu bude jedálenský stôl a stoličky, spoza stola výhľad na krásnu kuchyňu a z okna výhľad do záhrady.

A tak sa chodí po celom vysnívanom domčeku a plánuje. Lenže, nie vždy sa všetko podarí. Aby ste sa vyhli sklamaniam, plánovať treba naozaj s veľkým predstihom. Platí pravidlo, čím viac plánujete tím menej ste sklamaní. Ak staviate vo dvojici, rozdeľte si úlohy na „mužské“ a „ženské“.

Čo plánuje muž?

Už pri návrhu osadenia domu na pozemok si ujasnite, kam bude smerovať každá izba. Zabezpečíte si tak napríklad zdroj svetla do miestností, v ktorých sa budete zdržiavať počas dňa. Blízkosť inžinierskych sietí je tiež rozhodujúca s ohľadom na to, aké spotrebiče chcete v domácnosti využívať. V kuchyni určite využijete všetky, takže mať predstavu o tom, čo si vyžaduje chladnička, mraznička, umývačka, digestor a indukčná varná platňa je veľmi dôležité. Môže sa totiž stať, že pri zlom plánovaní elektrická sieť „neutiahne“ všetky spotrebiče naraz. A elektronických pomocníkov je čoraz viac. Celkový pôdorys domu ovplyvňuje, aký možný tvar môže mať kuchynská linka a pozor na zbytočné prekážky v priestore. Rôzne výstupky či výklenky môžu byť prekážkou. Ak chcete členiť priestor, čleňte ho radšej nábytkom. Skôr zmeníte nábytok, než by ste mali meniť rozostavenie stien. Tiež si premyslite, kam zavesíte horné skrinky kuchynskej linky alebo televízor. Tieto miesta v stene musia byť spevnené hlavne v prípade drevostavieb. Spevnenie je jednoduché, ale ak sa zabudne spraviť, výsledný dizajn už nemusí byť bezchybný.

Čo plánuje žena?

Ženy vnášajú do interiéru harmóniu a poriadok. Pri listovaní v časopisoch si určite vopred vyberú štýl, ktorý ich najlepšie vystihuje. Pamätajte na to, že ak sa rozhodnete pre vidiecky typ domu, tak aj interiér treba ladiť do toho istého štýlu. A tiež treba dať pozor na rôznorodosť povrchových materiálov. Vždy sa na vlastné oči presvedčte, ako vyzerá dekór dubu na dverách, oknách a na obývačkovej stene, ktorú ste si vybrali. Výrobcovia môžu totiž používať rovnaký názov pre rôzne povrchy. Zvýšenú pozornosť venujte rozmiestneniu zón v kuchyni. Podľa toho, kde budete variť, umývať riad a kde bude sklad potravín, treba pripraviť všetky prípojky, ktoré zabezpečia plynulý prechod medzi jednotlivými činnosťami. A čerešničkou na torte sú dekorácie. Niektoré si nevyžadujú stavebné úpravy, ale ak ich chcete mať umiestnené napríklad vo výklenkoch dobre zvážte, aké ďalšie súvislosti sú s tým spojené. Z týchto dôvodov sa oplatí zájsť s pôdorysom domu za odborníkmi na zariaďovanie interiérov a poradiť sa s nimi v predstihu. Ak tak urobíte včas, v novom domove sa budete cítiť určite dokonale.