Drevo pre svoju neprekonateľnú krásu vždy bolo a bude jedným z najobľúbenejších stavebných materiálov. Avšak jeho stále nevyriešeným nedostatkom je náročná údržba pri použití v exteriéri. Náročná nielen finančne, ale aj časovo.

Preto sa výrobcovia stavebných hmôt už roky snažia ponúknuť ak nie bezúdržbovú, tak na údržbu čo najmenej náročnú alternatívu dreva. Za posledných niekoľko rokov pribudlo na trh mnoho materiálov, predovšetkým pod označením WPC (wood plastic composite), ktorým sa bežne hovorí drevoplast, alebo kompozit. Aj u nás je dostupných nespočetné množstvo dodávateľov a značiek, nielen pre bežného spotrebiteľa je dosť náročné sa v nich vyznať. Na dnešný rozhovor sme si pozvali Dalibora Lenárta, konateľa spoločnosti newface, s.r.o. z Bratislavy, ktorá má 7 ročné skúsenosti s predajom a s realizáciami terás a obkladov fasád z WPC profilov.

Môžete nás stručne zorientovať na slovenskom trhu v tejto oblasti?

Bohužiaľ, stručne sa to nedá. Záujemcom o WPC, alebo inú bezúdržbovú náhradu dreva môžem poradiť 2 cesty:

  1. Spýtať sa architekta / projektanta, ktorý je v tejto oblasti skúsený a nechať si poradiť. U architektov je vysoká pravdepodobnosť, že sú nezávislí a vedia klientovi poradiť materiál, o ktorého kvalite a prínose pre klienta sú presvedčení na základe vlastných, prípadne iných skúseností.

  2. Starostlivo a podrobne prehľadať internet a iné médiá na túto tému a vytvoriť si vlastný názor. Zúžiť výber a dodávateľov vybraných materiálov a osobne ich ponavštevovať, pozrieť si fyzicky nielen vzorky, ale hlavne referencie – ideálne čo najstaršie. A samozrejme vypočuť si pozorne ich argumenty.

  3. Ak sa jedná o väčšie plochy, ale predovšetkým o fasádny obklad, ktorý je tvárou nehnuteľnosti (odtiaľ názov našej spoločnosti – newface) a tým najdôležitejším dizajnovým prvkom, tak k výberu nielen materiálu, ale aj realizátora, je potrebné pristúpiť s maximálnou vážnosťou.

Prejdime teda priamo k vašej ponuke. Ako by ste charakterizovali produkty, ktoré dodávate pod značkou Timbermax?

Názvom značky Timbermax (timber – drevo z angl.), ktorý vznikol v roku 2012, chceme vyjadriť myšlienku „maximum dreva, minimum údržby“. Vzhľadom na naše negatívne skúsenosti s WPC materiálmi z rokov 2009 až 2012 sme sa rozhodli ponúkať našim klientom už len dvojvrstvové kompozitné dosky a dodávať ich pod touto značkou, ktorú máme chránenú v rámci celej EU. Oproti bežným jednovrstvovým kompozitom majú veľa zásadne dôležitých výhod, ale hlavne Timbermax naozaj vyzerá ako drevo, na rozdiel od väčšiny WPC. Je logické, že predaj po uvedení na trh v roku 2013 každoročne stúpa aj napriek nie najnižšej cene.

Uviedli by ste hlavné prednosti profilov Timbermax?

Pre nedostatok priestoru nie je možné na tomto mieste uviesť všetky prednosti Timbermaxu, okrem ozaj vydarenému dizajnu uvediem dve asi najdôležitejšie: – absolútne nenasiakavý povrch, ktorý je prakticky samočistiaci. – bezkonkurenčná farebná stálosť Na našej stránke www.timbermax.sk sme sa snažili čo najpodrobnejšie vysvetliť a fotografiami znázorniť hlavné výhody Timbermaxu v porovnaní s inými WPC materiálmi, alebo drevom. Nehodnotíme konkrétne konkurenčné značky, snažíme sa nezaujato informovať klientov lebo si uvedomujeme, že uprednostňovanie záujmov klientov je jediná cesta k dlhodobému úspechu.

Aké služby ponúka vaša spoločnosť?

Timbermax je v cenovej kategórii, kde sa pohybujú nároční klienti, ktorí očakávajú „full service“. Ten zahŕňa celú činnosť od návrhu, zamerania, počítačovej vizualizácie, cenovej kalkulácie a samotnej realizácie skúsenými a poctivými remeselníkmi.

Záujemcom by som poradil tento postup:

      1. poslať e-mailom dokumentáciu od projektanta, alebo náčrt s rozmermi, prípadne fotografie

  1. po obdržaní predbežnej cenovej ponuky, ktorá ak je v rámci rozpočtu, navštíviť osobne našu exteriérovú vzorkovňu v Bratislave. Sú tam vystavené väčšie plochy terás, či fasád zo všetkých variantov, ktoré ponúkame. Pre správny výber je to dosť dôležité. Sme si vedomí kvality Timbermaxu, preto ho ako jedni z mála vystavujeme v exteriéri, kam je vlastne určený.

  2. Samozrejmosťou je obhliadka stavby pred samotnou realizáciou – či nami doporučenými remeselníkmi, alebo vlastnými. Je naším prvoradým záujmom, aby sa dielo zrealizovalo tak, ako má vyzerať a dlho vydržať.