Chcete vynoviť vaše bývanie a neviete ako? Pokiaľ si priestory nevyžadujú stavebné úpravy, zdokonaliť si ich môžete aj sami.

Obývacia izba vás už unavuje. Nebaví vás pozerať sa na fádne biele steny, osvetlenie vám prestalo taktiež vyhovovať a s odstupom času ste usúdili, že priestory nevyhnutne potrebujú výraznú dizajnovú zmenu. Vynovte si ich moderne a podľa vašich najtajnejších predstáv. Nebude vás to stáť veľa úsilia a dokonca nepôjde ani o finančne náročné úpravy.

Zaručená zmena každého interiéru
Maľovanie. Pomerne jednoduchý spôsob, ako rýchlo a efektívne docieliť oživenie interiéru. Vsaďte na inú farbu ako na bielu. Pokiaľ sa nebudete pri výbere brániť aj pestrejším farbám, výsledný efekt vás milo prekvapí. Okrem nového náteru však perfektne poslúžia pri vynovení priestorov aj tapety na stenu. Či už hľadáte tie v rustikálnom štýle, alebo si vystačíte s tými klasickými, ich použitím priestory určite oživíte. Stačí ich umiestniť za sedaciu súpravu, vitrínu alebo police a s týmto dizajnovým prvkom nevyhnutnú zmenu rozhodne docielite.

Efektívne presúvanie
Zmeniť priestor dokážete aj pomocou reorganizácie nábytku. V podstate o nič z toho neprídete, len všetok nábytok kompletne nanovo usporiadate. Aj premiestnením pohovky alebo knižnice sa interiér výrazne odlíši. Izbe doprajete potrebný nový nádych nielen po estetickej stránke, ale výrazne zmeníte aj jej optický vzhľad.

Vsaďte na hlavný kľúčový prvok
Pri vynovení obývacej izby je hlavným prvkom práve sedacia súprava. Pri kontrastnej farbe alebo voľbe tej výrazne sfarbenej, docielite, že každému návštevníkovi padnú ako prvé oči na daný nábytok. Vy tak docielite želaný efekt a výrazná farba vám k tomu dopomôže.
Čo sa týka spálne, hlavnú úlohu tu zohráva predovšetkým práve výber dizajnovej postele. Zvoľte si tú v rustikálnom štýle alebo siahnite po posteli z kovového materiálu. Nielenže vám výrazne pretvorí celkový vizuál izby, ale výberom tej správnej si doprajete kvalitný spánok.

postel
Posteľ dokáže byť výrazným dizajnovým prvkom, ak si dáte na výbere záležať. (Photographee.eu / Shutterstock.com)

Zlepšite svetelné podmienky
V akejkoľvek miestnosti by ste si nemali vystačiť len s jedným hlavným osvetlením. Iné si zvolíte v kuchyni, po odlišnom siahnete pri mieste určenom na čítaní. Málokedy vám postačí len jedno svetlo. Zlepšite si intenzitu svetla pomocou vhodného umiestnenia lokálnych svietidiel v konkrétnych častiach interiéru. Aj voľne stojace lampy dokážu byť výrazným dizajnovým prvkom, ak si dáte záležať na ich umiestnení a celkovom výbere. Na lepšie dotvorenie večernej atmosféry vám perfektne poslúžia zase dekoratívne osvetlenia.

Vyhrajte sa s dekorom
Stačí si zvoliť žiarivé dekorácie, ktorá spríjemnia nejednu miestnosť. Zaobstarajte si sviečky, kvety, sochy ale aj vázy a mnoho iného. Vhodne zvolené doplnky oživia akýkoľvek priestor, pokiaľ si poriadne premyslíte, akým štýlom sa budete riadiť. Chcete sa inšpirovať severskými koreňmi alebo vás láka oslnivé bývanie podľa gréckeho štýlu? Potrebujete obývanú izbu len oživiť, alebo je vaším cieľom dopriať jej aj viac osvetlenia? To všetko ovplyvní váš konečný výber. S dekorom sa môžete skutočne vyhrať, no treba brať do úvahy, že to netreba priveľmi preháňať. Ak skombinujete veľké množstvo štýlov a obklopíte sa kopami dizajnových kúskov, izba bude pôsobiť priveľmi rušivo a nič v nej nevynikne.

Ako na vlastné dizajnové doplnky
Vyrobte si vlastný dizajnový kúsok. Či už pôjde o surrealistický obraz alebo plátno s perfektne symetrickými geometrickými tvarmi, určite s niečím takým danú miestnosť oživíte. Kreativite sa medze nekladú, veď v konečnej fáze pôjde o dizajnový kúsok, s ktorým sa budeme môcť pýšiť.

postelNa dotvorenie atmosféry perfektne poslúžia obrazy a iné dekorácie. (LightField Studios / Shutterstock.com)

Vynikáte v šití? Vyrobte si originálne vankúše alebo prikrývku v pestrých farbách. Na bielej pohovke sa budú perfektne vynímať tie v modrom alebo zelenom prevedení. Ak vás však sklame váš výtvor a nebudete s konečným výsledkom spokojní, zaobstarajte si obrazy. Či už pôjde o reprodukcie známych maliarov alebo umenie v škandinávskom štýle, miestnosť sa jednoznačne rozžiari.