URBAN GARDENING

Viete čo to je urban gardening? Ide o „záhradničenie“ v meste na akomkoľvek malom priestore – na kúsku zeme pri paneláku, balkóne alebo hoci aj parapete. Bývať v meste a mať vlastnú záhradku sa nemusí vylučovať. Naopak, tento trend je na vzostupe. K vytvoreniu peknej a užitočnej záhradky nepotrebujete hektáre pôdy. Stačí efektívne využiť akýkoľvek priestor v byte či pri dome.

5 tipov pre URBAN GARDENING

1. Komunitné záhrady

Priestor pre mestské záhradky sa dá nájsť všade. Nielenže osviežujú šedý vzhľad miest, ale sa z nich stávajú príjemné miesta na stretnutia so susedmi. 

 2. Balkóny

Na balkónoch môžete využiť klasické kvetináče, spustiť ich zo stropu alebo zavesiť na steny. Záhony so zeleninou alebo ovocnými kríkmi si ľahko vytvoríte z drevených nádob vyplnených fóliou.

3. Parapety

Využite i parapety. Najlepšie sa na nich darí bylinkám, ale v kvetináčoch dopestujete aj rýchloplodiace jahody, papriku, paradajky či brusnice.

4. Vertikálne záhrady

Sú najnovším záhradkárskym trendom. Vďaka nim sa šedé steny miest menia na zelené a na minimálnom priestore môže rásť maximum rastlín. Ich veľkou výhodou je, že zachytávajú prach a zároveň čistia a zvlhčujú vzduch.

5. Vyvýšené záhony 

Aj na minimálnom priestore môžete osadiť vyvýšené záhony a vypestovať v nich rôzne plody. Ich výhodou je, že sa nemusíte zohýbať. Čím bude vyšší, tým menej budete obmedzení vo výbere plodín, ktoré v nich môžete pestovať.

Extra prínos

Mestské záhradkárčenie zbližuje ľudí, poskytuje im zdravé plody a mení verejný priestor. Zo zanedbaných kútov a dvorov sa vďaka úsiliu nadšencov stávajú oázy zelene. Skúste sa aj vy poobzerať okolo seba, určite  kúsok zeme na pestovanie nájdete! 

 

 

PRIPRAVILA: R. Škulecová