Nielen v lete, ale aj počas chladných dní sa možno tešiť z nádherných kvetov. Nie exteriérových, ale izbových, a dokonca kvitnúcich. I v zimnom období rozkvitá viacero zaujímavých druhov rastlín, ktoré sa ukazujú v plnej kráse.

K najkrajším v zime kvitnúcim izbovým rastlinám patria dlhoveké azalky, ktoré chlad milujú. Kvitnú obrovským množstvom kvetov príjemných farieb, pričom často nie je počas kvitnutia vidieť ani listy tejto minidreviny. Azalkám sa bude dariť skôr v chladnejšej miestnosti – napríklad v spálni a na svetle. Netreba zabúdať, že substrát v ktorom rastú musí byť stále mierne vlhký. Povďačné budú aj za vyššiu vzdušnú vlhkosť. Efektná je skupinka týchto rastlín na komode čí nízkom stolíku.

Nežné fialky

Senpólie, alebo aj africké fialky, sú stálicami v mnohých klasických aj moderných domácnostiach. Nie každému však pravidelne a bohato kvitnú. Dôležité je dopriať tejto rastline presne to, čo potrebuje. To znamená, že svetlé až polotienisté stanovište, teplo, pravidelnú zálievku mäkkou vodou do misky a tiež pravidelný prísun živín. Od jari, až do jesene. Treba dať pozor, aby sa týmto rastlinám nedostala na listy voda a občas treba fialkám z listov odstrániť prach jemným štetcom.

Noblesné hortenzie

Hortenzie sú nádherné hlavne v zimných záhradách nakoľko obľubujú skôr chladnejšie prostredie. Potrebujú zálievku mäkkou vodou a hnojenie hnojivom pre kyslomilné rastliny. Hortenzie sú atraktívne svojimi kvetmi, aj kompaktným, široko rozloženým rastom. Vyplatí sa zakúpiť aj ich väčšie exempláre a venovať pozornosť i výberu obalového črepníka.

Farebná parádnica

Zornica nemá síce množstvo listov, no má prekrásne kvety – biele, červené, ružové, aj efektne pruhované. Obľubuje svetlo, teplo a intenzívnejšiu zálievku v období keď kvitne, teda v období január – apríl. Zornicu je najlepšie postaviť na okenné parapety, kde najkrajšie vyniknú jej súkvetia na dlhých dutých stonkách.

Lov na orchidey

Ak ste milovníkmi orchideí, posnažte sa cez zimu doplniť svoju zbierku aj o ďalšie zaujímavé druhy – napríklad črievičník. Ide o atraktívny a pomerne nenáročný druh, ktorý pôsobí exkluzívne napríklad v bytoch so starožitným nábytkom. V predajniach s kvetmi je množstvo rôznych kultivarov tejto orchidey.

Krehká ako sklo

Cyklámen si žiada mierne vlhký substrát, ale nie prelievanie. Najlepšie je vodu liať do misky. Tiež potrebuje pravidelné prihnojovanie počas kvitnutia a svetlé, vzdušné, chladné miesto. Nemožno ju postaviť k zdroju tepla. Táto neveľká, v trsoch rastúca izbová rastlina, má pekné a veľmi krehké listy i kvety. Hodí sa do spální, zimných záhrad a aj do chodieb. Skvelo pôsobí najmä v kovových črepníkoch a kvitne takmer počas celej zimy.