
Priestor, v ktorom človek prežíva svoj život, v ktorom trávi veľa času, je pre jeho vnemy a zmysly veľmi dôležitý. Mnoho ľudí ani netuší, ako veľmi vzhľad interiéru ovplyvňuje ich osobnosť a náladu – vnútorný pokoj, pohodu a pocity.
Domov je miesto, kde nikto nemusí nič predstierať, kde sa môže ukryť pred vonkajším chaosom sveta, ak to považuje za potrebné. Domov je miesto, kde človek môže plakať a smiať sa bez toho, aby ho za to niekto odsudzoval alebo kritizoval. Preto je dôležité, aby domácnosť, v ktorej žije svoj život, bola vyvážená. Aby na ľudské vnemy a zmysly pôsobila príjemne, esteticky a harmonicky. Domov má vytvárať zázemie a dodávať pocit istoty.
Trvalé hodnoty
Väčšina ľudí si svoj domov zariaďuje podľa vlastných predstáv. Buď sama, alebo za pomoci architektov a dizajnérov. Na dnešnom trhu je možné nájsť na dotvorenie bývania veľa vhodných predmetov, stačí si len správne vybrať. Účelové predmety však nedokážu priestor skrášliť natoľko, ako predmety umelecké. Punc jedinečnosti dokáže interiéru a exteriéru vdýchnuť len umenie, ktoré vytvorí umelec. Umelecké diela patria medzi tie trvalé hodnoty, ktoré často pretrvávajú veky. Dobre zvolené dielo pomáha človeku naplniť myseľ pozitívnymi myšlienkami a emocionálne pri ňom pookriať. A hodnota umeleckých diel časom vzrastá, preto investovanie do umenia má svoje opodstatnenie aj z tohto pohľadu.
Umenie v čase
Ak sa pozrieme do minulosti, tak zistíme, že už v praveku si naši predkovia skrášľovali svoje obydlia umením. Už v jaskyniach malo umenie pre človeka veľký význam. Umelecké diela od pradávna vznikali preto, aby pomáhali ľuďom prežiť aj tie najťažšie časy. Či hovoríme o sakrálnom umení v chrámoch alebo o umeleckých dielach, ktoré skrášľovali ľudské príbytky. No tak, ako sa postupne menil a vyvíjal človek, tak sa postupne menilo a vyvíjalo aj umenie. Umenie prešlo od realistického zobrazovania cez impresionistické, kde strohú až trúchlivú realitu vystriedala bohatá fantázia umelcov. Príkladom sú nádherné farebné kompozície od holandského maliara Vincenta van Gogha, ktoré pozná celý svet. Expresívne zobrazovanie a dadaizmus preslávil španielsky maliar Salvador Dalí a kubistické zobrazovanie, ktoré ignorovalo perspektívu, preslávil Pablo Picasso. No nech boli cesty umenia v histórii ľudstva akékoľvek, vždy kopírovali dušu umelca. Odrážali dušu človeka, ktorý do diela vložil svoje emócie. Dnes nájdeme na trhu obrazy rôznych umeleckých štýlov. Od realistických krajiniek, zátiší a aktov, až po abstrakcie. Sú tvorené rôznymi technikami – akvarel, olej, akryl, grafika, no všetky majú niečo spoločné. A to je príbeh. Ak si doma zavesíte na stenu obraz, stanete sa súčasťou príbehu, ktorý doň umelec vložil ako odkaz.
Kultivovaný priestor
Kto chce vytvoriť harmonický interiér, nemusí sa obávať umiestniť do svojho domova obraz, grafiku alebo sochu. Umelecké kúsky vhodne dotvárajú atmosféru domova, kultivujú priestor a často ľudí sprevádzajú po celý život. Dielo, ktoré autor vytvorí obsahuje jeho emócie – vnútornú silu, niečo nedotknuteľné, tajomné, až mystické, čo má na diváka terapeutické účinky. Pre laika je však často ťažké sa v tom množstve umeleckých diel a techník vyznať. Vtedy je dobré voliť podľa toho, čo osloví dušu. No treba zvážiť aj farebnosť a štýl miestnosti, do ktorej má byť obraz umiestnený, aby do priestoru zapadol harmonicky. Dôležitá je aj veľkosť obrazu, aby nebol príliš veľký alebo naopak primalý, aby ho priestor nepohltil.
Trendy súčasnosti
Ak chceme priestor, v ktorom žijeme, obohatiť o nadčasové hodnoty, je dôležité obklopiť sa umením. Umenie, ktoré človeka obohacuje esteticky aj emocionálne, sa môže stať súčasťou každodenného života. Umelci reagujú vo svojej tvorbe na život a svet, v ktorom sa nachádzajú, rôznymi formami. Sloboda prejavu sa odzrkadľuje aj v rôznych nových technikách zobrazovania. Maliari, sochári a iní umelci často siahajú aj po médiách ako je fotografia, film a video. Dovoľte preto umeniu priblížiť sa k vám a pôsobiť na vás, aby rozžiarilo nielen váš príbytok, ale aj vašu myseľ a dušu. Umenie, okrem dekoratívnosti, vyvoláva aj veľmi cenné pozitívne pocity. Text: Soňa Mrázová, Foto: Alexander Daniš