Nielen spôsob obliekania, ale aj dizajn domácnosti veľa napovie o tom, aká osobnosť obýva daný priestor. Obydlie odráža nielen povahové črty človeka, ale aj jeho náladu a pocity, ktoré pri zariaďovaní svojho domova mal.

Niet pochýb o tom, že vnímavý človek, pri pohľade do ktorejkoľvek domácnosti odhalí veľa o vkuse a zvyklostiach jej majiteľa. Španielska dizajnérka María Fernández-Rubíes však môže byť na vzhľad svojho obydlia hrdá, keďže popularitu verejnosti si získala najmä vďaka kreativite, estetickému cíteniu a prirodzenej intuícii, ktorou oplýva. Pri zariaďovaní svojej domácnosti nepodľahla žiadnym trendom, len sa nechala viesť svojou fantáziou a pocitmi.

Fantázia a intuícia

Naša hostiteľka naplnila svoj byt v Madride pokojom a útulnosťou. Pri zariaďovaní nevolila žiaden konkrétny štýl, nábytok vyberala podľa dispozičného riešenia domácnosti a svojich pocitov. Pri výbere nábytku a bytových doplnkov dbala na oválne tvary a nepravidelné línie. Štýl, ktorý mladá dizajnérka v obydlí uplatnila, sa podľa nej čiastočne ponáša na severský minimalizmus. María o zariaďovaní svojej domácnosti hovorí: „Môj domov definuje moju osobnosť. Je to radostné miesto, ktoré vyžaruje pokoj. Pokojná atmosféra sála z nábytku, z výzdoby a vytvára ju aj svetlo, ktoré je v interiéri veľmi podstatné. Kvôli všetkým týmto prvkom sa v mojej domácnosti môže každý cítiť príjemne.“

Priestrannosť a rozmanitosť

Do spoločenskej zóny María zvolila neutrálne a zemité farby. Celý dizajn domácnosti vybavila tak, aby priestor nebol ničím zaťažený. Neutrálnu paletu farieb zvolila pre celý interiér. Pri zariaďovaní svojej domácnosti dbala na to, aby dominantným prvkom v interiéri bolo svetlo. Podľa jej názoru svetlo v priestore vytvára pocit tepla a útulnosti, čo považuje za veľmi dôležité. Od prvej chvíle mala jasnú predstavu o tom, ako v priestore vytvorí tri odlišné zóny – vchod, obývačku a jedáleň. A hoci ide len o jeden priestor, usporiadala ho tak, aby jednotlivé sekcie boli dostatočne priestranné a rozmanité. Dôraz kládla na vhodnú kombináciu materiálov, tvarov a farieb, aby všetky prvky spolu ladili a vytvárali romantické rodinné zázemie.

Jednoduché dekoratívne prvky

Dizajnérka pri zariaďovaní svojej domácnosti dbala tiež na to, aby v miestnostiach boli umiestnené veci, ktoré majú pre ňu osobný význam. Rada sa inšpiruje časopismi o interiérovom dizajne a číta o trendoch na sociálnych sieťach, ale v konečnom dôsledku vždy skombinuje materiály, vzory a farby podľa svojej nálady a estetického cítenia. Jej obľúbené veci v domácnosti sú kúsky, ktoré robia jej domov osobnejším – soška so synovými iniciálami, ktorú dostala od manžela, keď sa Nico narodil, svadobné fotografie, obrazy, knihy či sviečky s rovnakou vôňou, ako je jej parfum. Na osvieženie interiéru používa výlučne jednoduché dekoratívne prvky – obrázky, textílie a rastliny. María miluje nielen rezané kvety vo vázach, ale aj zeleň v črepníkoch, ktorá priestoru dodáva svieži vzhľad. Pri zariaďovaní svojho domova ctí zásadu, že menej je viac.

Pocit istoty a pohodlia

Keď nás spolu s Westwing naša hostiteľka previedla svojou domácnosťou, na záver návštevy nás ešte zaujímalo, čo robí vtedy, keď je doma sama a nikto ju nevidí. María odpovedala: „Momentálne ma najviac baví byť s mojim synom a užívať si s ním každý spoločný okamih. No keď spí, rada sa nechávam rozmaznávať. Vtedy sa venujem svojim záľubám – kozmetike a móde. Mojim obľúbeným miestom v byte je obývacia izba, no milujem aj kuchyňu. Nie kvôli niečomu výnimočnému, len preto, že je to jedna z miestností, kde trávim počas dňa veľa času a cítim sa v nej príjemne. Foto: WESTWING