
Ešte v nedávnej minulosti detské izby pôsobili viac-menej ako skladisko nábytku, ktorý rodina nechcela vyhodiť. Dnes, aj vďaka cenovej dostupnosti a veľkej rozmanitosti nábytku do detských izieb, sa tento „zlý trend“ z našich domácností našťastie vytráca.
Tak, ako je dôležité pre dospelého človeka to, v akom prostredí žije a pracuje, to isté platí aj pre našich najmenších a najmilších členov domácností. Aj deti si zaslúžia rásť a rozvíjať sa v príjemnom prostredí svojich izbičiek. Mám celkom v živej pamäti, ako si náš trojročný sused potreboval u nás opláchnuť rúčky a počas cesty do kúpeľne povedal: „Aké to tu máte pekné“. Cieľom tejto informácie nie je pochváliť sa, ako vyzerá moja domácnosť – hlavná myšlienka tejto informácie je to, že už trojročné dieťa vníma prostredie, v ktorom sa nachádza a dokáže ho aj zhodnotiť.
Dôležitá farebnosť
Istotne ste už veľa počuli o tom, aký vplyv majú na psychiku človeka farby. Často si to ani neuvedomujeme, no niekde sa cítime príjemne a inde zasa nie. Niečo nás v priestore vnútorne vyrušuje, no nevieme prísť na to, čo to je. A často sa stáva, že sa jedná o farebnosť miestnosti – farby dokážu meniť našu náladu i pocity. Téma farieb je na samostatný článok, nakoľko informácii o každej farbe je naozaj veľa. No aj tu platí jedna hlavná zásada, že menej je viac. Kto pozná moje práce, ten vie, že som pri farbách veľmi opatrná a v detských izbách obzvlášť. Z príliš pestrých a agresívnych farieb môžu byť deti podráždené, preto do detských izieb odporúčam nábytok neutrálny – biely, šedý alebo béžový. Rozumiem tomu, ak niekto nemá v obľube teplé odtiene a preferuje studené farby – to je v poriadku. Len príliš veľa studených farieb nedávajte deťom do tmavých izieb, kde slniečko nakukne len zriedka a do izieb, ktoré sú orientované na sever. A pokiaľ sa vám zažiada farieb viac, farebné voľte skôr dekorácie, ktoré sa ľahko obmieňajú – koberce, obrázky na steny a podobne.
Kde umiestniť nábytok
Správna dispozícia je často ťažkým orieškom aj pre profesionálov. Detské izbičky bývajú buď úzke a dlhé alebo štvorcové. Tu máte okno, tam zasa dvere a zrazu ste zúfalí a neviete ani to, kde umiestniť posteľ. Ak vám môžem poradiť, riešenie zverte do rúk odborníkom. Interiéroví dizajnéri vás navedú na správnu cestu. So stúpajúci nákladmi sa môže stať, že kompletný návrh detskej izby bude nad limit vášho rozpočtu, preto je dobré vedieť, že je možný aj lacnejší variant – len dispozičný návrh. A čo patrí ku základným pravidlám pri zariaďovaní? Posteľ je dobré umiestniť na tmavšie miesto, ďalej od okna. Ideálne tak, aby dieťa neležalo hlavou k dverám. Písací stôl umiestnite naopak bližšie k oknu, aby na stôl dopadalo čo najväčšie množstvo denného svetla. Detské izby sú pre deti miestom na hranie, no aj na odpočinok. Preto je potrebné, aby počas hravej časti mali všetko poruke, no so zapadajúcim slniečkom treba myslieť na to, že herňu je potrebné premeniť na relaxačné miesto. Keď dieťa ide večer spať je dôležité, aby izbu bolo možné jednoducho pretvoriť na odpočinkovú zónu. Je dôležité, aby každá hračka v detskej izbe mala svoje miesto, čo sa však bez dostatočne veľkých úložných priestorov nedá praktizovať.
Ako vyberať materiál
Pri výbere materiálov do detskej izby je potrebné klásť dôraz na pôvod nábytku. Ideálne je, ak vám predajca vie poskytnúť informáciu o pôvode nábytku aj s certifikátom o bezpečnosti. Najbezpečnejším materiálom je drevo, ktoré je však nutné ošetrovať, preto aj pri údržbe a renovácii vyberajte také oleje a laky, ktoré spĺňajú všetky parametre bezpečnosti. Tiež pri striekaných – lakovaných plošných materiáloch je certifikát o bezpečnosti farby, ktorý je na detskom nábytku nanesený, veľmi dôležitý. Pri laminovaných doskách platí rovnaký princíp a parametre bezpečnosti musia spĺňať aj použité lepidlá, nakoľko sa z nich uvoľňujú do ovzdušia výpary, ktoré deti vdychujú.
Svetelná pohoda
Jedno svetlo v strede detskej izby je určite málo. Stačí si predstaviť všetky činnosti, ktoré dieťa počas celého dňa vykonáva a k nim je potrebné prispôsobiť aj osvetlenie. Keď sa dieťa hrá, vtedy je centrálne osvetlenie v strede miestnosti v poriadku. No ak si dieťa kreslí alebo si robí domáce úlohy, dôležitý je tiež správne osvetlený pracovný stôl. Pokiaľ máte doma malého čitateľa alebo si so svojou ratolesťou radi čítate v posteli vy, nepodceňte význam nočnej lampičky. A v neposlednom rade je v detskej izbe určite dôležité nočné svetlo, ktoré deťom prináša pocit bezpečia. Na trhu sú rôzne svietidlá s časovačom, ktoré je možné nastaviť tak, aby sa vo vopred stanovenú hodinu vypli a nemuseli svietiť celú noc. No niektoré deti si vyžadujú nočné osvetlenie počas celej noci. Keď sa z času na čas prebudia, jemné svetlo ich len uistí o bezpečnosti miesta, v ktorom sa nachádzajú.
Izbičky pre bábätká
A aby som nezabudla spomenúť aj izbičky pre bábätká. Pre tieto priestory, čo sa umiestnenia postieľky týka, platia rovnaké pravidlá, ako pre väčšie deti. Je dôležité, aby dieťatko ležalo ďalej od okna a videlo vás, keď vstupujete do miestnosti. Na trhu je nekonečný výber krásnych detských postieľok, s možnosťou zväčšenia spacej plochy podľa toho, ako dieťa rastie. To je dobrá voľba pre rodičov, ktorí nechcú investovať do úplne malých kolísok, ktoré časom treba vymeniť za väčšie. No celkom maličké bábätká sa lepšie cítia v menších priestoroch, nakoľko sú na malý priestor zvyknuté z mamičkinho bruška. Veľa voľného priestoru okolo nich im môže spôsobiť nepokoj. A malé bábätko potrebuje hlavne veľa spať, preto je lepšie, ak sa izbička neprepĺňa rušivými predmetmi – farebnými tapetami, vystavenými hračkami a podobne. Tie je vhodné do priestoru pridávať až neskôr – postupne, ako dieťa rastie. Interiérový dizajnér Beáta Kozáčková, www.kozackova.sk