Dekorácie v interiéri

Pre dekorácie platí to isté čo pre farby. Dokážu každý interiér pozdvihnúť, ale ak to s nimi preženiete, rovnako aj znehodnotiť. Dekoratérky Lucii Grófovej, ktorá má svoj byt zariadený v námorníckom štýle, sme sa opýtali čo je dôležité pri dekorovaní interiéru.

Potrebujeme k životu veci, ktoré na prvý pohľad neplnia nejaký praktický účel?

Potrebujeme. Určite. Krásne veci okolo nás nám robia radosť a celkovo pôsobia na to ako sa cítime. Ale nielen ony vplývajú na nás, platí to aj naopak. To čím sa obklopíme nás vystihuje a hovorí za nás akí sme.

Akým kľúčom sa má človek riadiť pri výbere dekorácií?

Hlavné je aby sa dekorácie človeku, ktorý v interiéri býva, páčili. Aby ich mal rád a pri pohľade na ne mu vyčarili úsmev na tvári alebo vyvolali spomienku na niečo pekné. Dekorácie majú odrážať vnútro človeka, ak napríklad miluje hory,  nič mu nehovoria dekorácie s motívom mora. Ľudia si často na očiach ponechávajú aj dary, ktoré im „nesedia“ a neuvedomujú si, že majú na nich negatívny vplyv.

Dekorácie v interiéri

Existuje nejaký návod ako sa má správne začať s dekorovaním?

Pred dekorovaním odporúčam listovať v časopisoch o bývaní a na internete. Odfoťte si pekné interiéry a dobré nápady v obchodoch, hoteloch a reštauráciách, ktoré sú dobrým zdrojom inšpirácie. Všetko, čo sa vám páči si odložte, časom uvidíte, že niektoré veci alebo farby sa opakujú častejšie ako iné. 

Čo je podľa vás najdôležitejšie pri dekorovaní?

Najdôležitejšia vec je rozhodnúť sa pre štýl. Pri návrhu interiéru by sa mal každý snažiť dodržať rovnaký štýl v celom dome. A to najmä v miestnostiach, ktoré sú vzájomne prepojené. Existuje niekoľko rôznych štýlov dizajnu, je to  vyslovene vec osobnej voľby.  Tým, ktorí sa nevedia rozhodnúť, by som poradila eklektický štýl, v ktorom môže použiť prvky rôznych štýlov.  

Poznáte nejaký trik na to, aby sme si dekoráciami nezapratali celý byt?

Ja si napríklad väčšinou kupujem iba také suveníry a dekorácie, ktoré sú aj funkčné. Milujem námornícky štýl a preto som si kúpila veslo, ktoré v kúpeľni slúži ako vešiak, stará truhlica rovnako dobre funguje ako stolík a riad v tvare rybičiek tiež používam každý deň.

Dekorácie v interiéri

Vyrábate si dekorácie aj sama?

U babky vždy nájdem nejaké úžasné kúsky. Fľaše napríklad hneď vyzerali lepšie, keď som ich omotala obyčajným špagátom a slúžia mi teraz  ako svietniky. Netreba sa báť experimentovať a skúsiť aj nezvyčajné kombinácie, zrenovovať staršie kusy z výpredajov alebo vyskúšať návody na webe. Nie vždy sa oplatí kupovať nové dekorácie, lepšie je zužitkovať staré, pretože tie predmety majú dušu, existuje k nim nejaká história alebo príbeh. 

V skratke

  • dekorácie vplývajú na nás, a platí to aj naopak
  • všetko čím sa obklopíme, by sme mali mať radi
  • listujte v časopisoch a na webe aby ste zistili čo sa vám páči
  • ideálne je dodržať rovnaký štýl v celom byte
  • kupujte si dekorácie, ktoré sú aj funkčné
  • zužitkujte staré veci, majú dušu

Pripravila: R.Škulecová

Foto: M. Nagyová, archív L.G.