Rovnako ako bývanie v dome aj bývanie v byte má svoje výhody aj nevýhody. Nebudeme teraz robiť súpis plusov a mínusov jednotlivých druhov bývania, ale pozrieme sa na jednu z potenciálne väčších nevýhod bytov a poradíme vám ako sa jej zbaviť.

Hovoriť budeme o hlučných susedoch. A to o takých, na ktorých neplatí slušný dohovor a snaha spoločne vyriešiť tento problém. V takýchto prípadoch neostáva nič iné, len si s týmto problémom poradiť svojpomocne. Riešením je zvuková izolácia stien v byte. Izolovať stačí tú stenu, cez ktorú vám preniká hluk. Pri výbere vhodnej zvukovej izolácie je dôležité nájsť ideálnu kombináciu účinnosti a hrúbky. Nemalo by totiž príliš zmysel zvoliť si extra hrubú izoláciu, ktorá by vás viac ako hluku zbavila časti plochy miestnosti. Dôležité je aj vedieť, aký typ hluku chcete odizolovať, keďže rôzne materiály účinne izolujú zvuky rôznych frekvencií.

Čo s kročajovým hlukom?

Pri bývaní v bytovom dome môže však nastať aj opačný problém a teda ten, že vy budete ten, kto bude (aj ak nevedomky) hlukom rušiť svojich susedov. Za normálnych okolností by najlepším riešením bolo vyššie uvedené a teda zvuková izolácia steny u vašich susedov. Ale čo ak sa prídu sťažovať susedia pod vami? Alebo ak to zase otočíme, čo ak máte problém s hlukom, ktorý k vám preniká od vašich horných susedov?

Vtedy príliš nepomôže izolovať strop, pretože takouto izoláciou sa síce zbavíte bežného hluku, akým je reč, krik, či zvuky z TV, ale v takýchto prípadoch robí najväčšie problémy takzvaný kročajový hluk, čiže hluk z kráčania, dupotu, prípadne z posúvania stoličiek. Kročajový hluk dokáže izolovať len kročajová izolácia pod plávajúcu podlahu (samozrejme, dá sa umiestniť aj pod poter alebo pod inú nášľapnú vrstvu). Takže v tejto záležitosti je potrebná aj istá dávka solidarity voči susedom, ktorí bývajú o poschodie nižšie. Autor: Roman Samborskyi, Foto: Shutterstock.com