Vykurovacia sezóna je už v plnom prúde. Aj keď celodenné mrazy zatiaľ netrápia žiadnu časť našej krajiny, je dobré sa pripraviť na to, ak by takýto stav onedlho nastal.

Zima je za rohom a mali by sme sa na toto najchladnejšie obdobie v roku pripraviť. Čo by sa nemalo počas vykurovacej sezóny podceniť?

Radiátory počas vetrania

Počas vykurovacej sezóny, kedy sú teploty vonku nízke, je nutné kúriť prakticky nonstop. Najmä, ak máte kotol na tuhé palivo. Počas vykurovacej sezóny vetráme vždy ráno, keď vstaneme, keď vonku nie je až taký dym, ako počas dňa. Aby sme však dôkladne vyvetrali, nesmieme zabúdať vypínať radiátory. Takto zabránime zbytočnému kúreniu najmä v bytoch s termostatickými hlavicami na radiátoroch a zbytočnému kúreniu v rodinných domoch, keď sa vetrá. Termostatické hlavice majú znížiť náklady na kúrenie, no ak nevypneme kúrenie počas vetrania, náklady na kúrenie sa budú zbytočne zvyšovať.

Vždy počas vykurovacej sezóny vetrajte oknami do prievanu na pár minút. V zime je potrebné nárazové vetranie, aby sa zabránilo prehrievaniu vzduchu v interiéri a vysychaniu slizníc. Dôležité je si uvedomiť, že teplo stúpa od podlahy smerom nahor.

Nedávajte nič na radiátory

Počas kúrenia je nutné nedávať nič na radiátory, ani mokrú bielizeň, ani žiadne iné predmety, ktoré by bránili prúdeniu teplému vzduchu. Nikdy nedávajte tesne k radiátoru sušiak s bielizňou. Pred radiátormi nesmú byť žiadne predmety, ktoré by bránili prúdeniu teplého vzduchu v izbe.

Chlad cez vchodové dvere

Počas vykurovacej sezóny odporúčame vždy ku vchodovým dverám dávať handru, ktorá zabráni unikaniu teplého vzduchu z interiéru a naopak, prenikaniu chladného vzduchu do interiéru. Ak ale máte vchodové dvere so zlým tesnením, odporúčame vám vymeniť ich skôr, než začnú silné mrazy. Môžu to byť aj plastové vchodové dvere v modernom dizajne a s kvalitným tesnením. Nepodceňte základné opatrenia počas vykurovacej sezóny a vyhnite sa zbytočným nepríjemnostiam. Autor: New Africa, Foto: Shutterstock.com