V minulosti bola čipka považovaná za materiál, ktorý patril hlavne na slávnostné odevy, no dnes zdobí aj bežné oblečenie. Čipka pôsobí nežne a romanticky, zvršky s touto okrasou majú v obľube nielen dievčatá a mladé ženy, ale aj celkom malé slečny a dámy vo vyššom veku.

Móda sa mení, no zvodná čipka v dámskych šatníkoch pretrváva – len v inej, modernejšej forme. Módni návrhári neustále prichádzajú na nové variácie, vďaka ktorým je možné čipkou ozvláštniť nielen každý romanticky a elegantne pôsobiaci odev, ale aj zvršky extravagantnejšieho vzhľadu. Čipkované oblečenie patrí k nestarnúcej klasike, ktorá nikdy neomrzí. Kúzlo čipky je v tom, že aj jednoduchý odev vďaka nej „ožije“ a aj tie najjednoduchšie šaty pôsobia vďaka nej výnimočne.

Oblečenie obohatené čipkou je dobrou voľbou na rôzne príležitosti. Kostýmy sú základom dámskeho šatníka, no detail čipky im dodáva výnimočný šmrnc. Šaty s čipkou sú neodolateľne ženské a vhodné na každú dôležitú udalosť. Sukne a nohavice s detailom čipky vyzerajú úžasne nielen s blúzkou, ale aj s pulóvrom. Zvršky s čipkami sú ideálnu voľbu na bežné aj slávnostné príležitosti a každá nositeľka čipkovaného outfitu si môže byť istá, že výsledný efekt zaujme. Čipka dokáže pôsobiť decentne aj vyzývavo – presne podľa toho, s akým zámerom je použitá.

Ozdobný dierovaný textil s opakujúcim sa vzorom, má na Slovensku dlhú históriu a bohatú tradíciu. Dnes čipka dekoruje nielen spodnú bielizeň, šaty a blúzky, ale aj topánky, kabelky, šperky a bytový textil. V domácnostiach sa čipka hojne nachádza aj na bytovom textile – na obrusoch, dečkách, záclonách či posteľnej bielizni. Čipku možno skombinovať s čímkoľvek. Pri výrobe čipiek sa používajú prírodné aj syntetické nite. Techník na ich výrobu je veľa – šitá, paličkovaná, háčkovaná, pletená, pásová, strojová a iné. Z prírodných materiálov sa čipky najčastejšie vyrábajú z ľanu, bavlny a hodvábu. Z každej nite je možné vytvoriť iné originálne dielo mimoriadnej krásy.