Pri rekonštrukcii bytu sa ľudia často snažia ušetriť tým, že si čo najväčšie množstvo prác spravia svojpomocne. V takomto prípade sa dá naozaj ušetriť významná časť financií, ktorú máte vyčlenenú na rekonštrukciu.

 Samozrejme, platí to pri rekonštrukčných prácach, ktoré viete robiť samostatne, prípadne s pomocou niekoho známeho. Nemusia to byť nutne práce, ktoré ste už robili, nie všetko vyžaduje dlhoročnú prax, niekedy si stačí pozrieť návod na internete a môžete takto nadobudnuté znalosti prevádzať do praxe.

Šikovné ruky

Jednou z takýchto prác je pokladanie laminátovej, či vinylovej podlahy takzvaným naklikávaním. Jednoduchá záležitosť. Dalo by sa povedať, že najhoršia časť pokladania takejto podlahy je rezanie koncových dosiek. Niežeby to bolo extra náročné, ale je to predsa len trochu prácna robota. No keď si môžete od niekoho požičať dobrú aku pílu, značne vám to tento proces urýchli.

Šikovné nástroje

A dostávame sa k ďalšej podmienke, ktorú by ste mali spĺňať, ak sa chystáte robiť väčšiu rekonštrukciu svojpomocne. Je ňou kvalitné vybavenie. Môžete mať totiž najšikovnejšie ruky v okolí, ale ak tie ruky nemajú dobré nástroje, na výslednej práci sa to prejaví.

Nemyslite si však, že teraz všetky ušetrené financie miniete na nové náradie. Zvážte, čo budete potrebovať pravidelne aj v budúcnosti a čo potrebujete len na túto rekonštrukciu a nebudete to potrebovať opäť, až pokiaľ nebudete po niekoľkých rokoch znova rekonštruovať.

To znamená, že mať v byte spomínanú aku pílu bude pre väčšinu ľudí zrejme zbytočné. Naopak kvalitné aku vŕtačky sú niečo, čo nájde pravidelné využitie v každej domácnosti. Doma sa skrátka každú chvíľu nájde niečo, čo treba navŕtať či priskrutkovať. A s aku vŕtačkou nebudete musieť pri takýchto činnostiach ťahať po byte žiadne káble. Autor: Sergey Mironov, Foto: Shutterstock.com