Každá kuchyňa je takpovediac domácim pracoviskom. No dobre, nájdu sa výnimky u tých, ktorí takmer vôbec doma nevaria a ich kuchyňa je len „na okrasu“, ale vo všeobecnosti tým pracoviskom naozaj je.

Pracovná doska a drez musia zniesť veľa

Preto kuchyňa musí nielen dobre vyzerať, ale byť aj odolná, aby dokázala slúžiť niekoľko rokov. Veď to nie je niečo, čo by sme menili každý rok, či dva. Mimochodom, vedeli ste, že Slováci v priemere rekonštruujú kuchyňu raz za 10 rokov? Takže zhruba toľko by mala vaša kuchyňa vydržať. A samozrejme aj viac.

Ak by sme mali určiť najviac namáhanú časť kuchyne, bola by to pravdepodobne kuchynská pracovná doska. Musí odolávať vlhkosti, nárazom, ostriu nožov a aj teplu. Vyberajte preto z materiálov, ktoré odolávajú týmto vplyvom. Vráti sa vám to v tom, že nebudete musieť pracovnú dosku po pár rokoch meniť.

S kuchynskou pracovnou doskou úzko súvisí aj kuchynský drez. Ten pochopiteľne tiež musí odolávať vlhkosti, či vysokým teplotám a zároveň by mal mať povrch, ktorý sa ľahko čistí, aby sa predišlo množeniu baktérií. To spĺňajú napríklad kvalitné nerezové drezy.

Povrchová úprava, kovanie a spotrebiče

Ak máte alebo plánujete deti, je dobré na to myslieť aj pri rekonštrukcii kuchyne. Povrchová úprava kuchynskej linky, na ktorej vidieť každý odtlačok, nebude príliš vhodná. Taktiež môže pri deťoch v záujme bezpečnosti prísť vhod napríklad jedálenský stôl s oblými hranami a okrúhlymi stolovými nohami.

Pozor si dajte aj na kvalitu kovania. Aj keď ide o súčasti kuchynskej linky, ktoré sú za normálnych okolností „skryté“, dvierka alebo zásuvky budete otvárať denne, takže kovanie musí takéto časté používanie počas dlhých rokov zvládnuť.

Dôležitou súčasťou každej kuchyne je aj viacero spotrebičov. Keďže súčasný trh ponúka naozaj široký výber spotrebičov v rôznych cenových kategóriách, už podľa ceny môžete odhadnúť akú životnosť od konkrétneho modelu čakať. A nenechajte sa ovplyvniť názormi, že pri drahších spotrebičoch platíte len „za značku“. Rozdiel možno nezistíte hneď, ale po rokoch určite.

Zdroj obrázka: Autor: HABRDA / Shutterstock.com