Mnohí chalupári a záhradkári majú vlastný, rokmi overený manuál jarných prác. No ak patríte medzi skupinu čerstvých majiteľov chalúp, prinášame vám niekoľko tipov ako si práce uľahčiť a zjednodušiť.

Pôvodné vidiecke chalupy pripomínajú tak trochu tie rozprávkové. Vo veľkej zrubovej alebo murovanej miestnosti kraľuje kachľová pec pri ktorej stojí kredenc a vedrá s vodou. Nechýba v nej veľký stôl, dookola ktorého sú naukladané lavice a nad ním visí petrolejka. Takto akosi vyzerajú nostalgické spomienky našich prastarých mám a otcov z tradičných chalúp, no dnes sa aj vidiecke chalupy prispôsobili novému životnému štýlu a hoci pôsobia pôvodne, poskytujú maximálny komfort.

Komfort a pohoda

V súčasných vidieckych chalupách panuje komfort v každom smere. V interiéroch nechýba pohodlný nábytok, ani najmodernejšia technika. Aj miestnosti, ktoré kedysi pri chalupách slúžili ako stajne sa po rekonštrukcii tešia novému využitiu. Sú obvykle dostatočne priestranné, mnohé majú rôzne zaujímavé detaily a preto sú ideálnym priestorom pre kúpeľne alebo technické zázemie chalupy. Aj zaprášené pôjdy sa dnes využívajú ako obytné podstrešné priestory, ktoré plne vyhovujú aj tým najnáročnejším užívateľom.

Rozprávkový interiér

Sedliacky typ nábytku a bytové doplnky nepodliehajú módnym trendom. No aj v chalupách zariadených vo vidieckom štýle je možné kombinovať staré osvedčené tvary, materiály a farby s modernými prvkami. Z materiálov je obvykle uprednostňované drevo, kameň, keramika, hlina a textil. Okrem nábytku z masívu priestoru dodávajú príznačnú atmosféru aj dekorácie – poličky s maľovanými džbánmi, miskami, prútené košíky alebo kvetináče s voňavými bylinkami.

Z prírody do chalupy

Častým doplnkom sú textílie – záclony, závesy, obrusy, dečky a vankúšiky s typickými vidieckymi vzormi, z rôznych druhov tkanín. Veľkej obľube sa tešia látky s kvetinovou potlačou alebo s rôznofarebnými štvorčekmi. Teplo domova v chalupe symbolizuje aj podlaha, ktorá je najčastejšie z dreva, prípadne v kombinácii s dlažbou. Všetky tieto prírodné materiály umocňujú v chalupách romantiku, pocit zázemia a útulnosti.

Z prírody do chalupy

Záhradná romantika

V minulosti poskytovala vidiecka záhrada skôr úžitkovú hodnotu. V súčasnosti spĺňa stále častejšie aj okrasnú
a relaxačnú funkciu. Zeleninové záhony a ovocné sady sú menšie, v okolí chalúp sa nachádza stále viac skaliek s okrasnými kríkmi, kvetmi a bylinkami. V teplejších mesiacoch roka je bežné aj vonkajšie stolovanie. A to najmä vtedy, ak je záhrada vybavená exteriérovým kozubom či prenosným grilom a štýlovým záhradným nábytkom, ktorý vidieckym chalupám pristane.

Okolie chalupy

Okolie chalupy

Vidiecka chalupa si zaslúži aj pekné oplotenie. Plot je možné postaviť takmer zo všetkého. No dobré je vybrať taký materiál, ktorý sa hodí nielen k štýlu chalupy, ale aj k celému prostrediu. Na výstavbu plota je možné použiť tehly, železo a poslúžiť môže aj pletivo či prútie, no najčastejšie používaným a najefektnejším materiálom je drevo. Pri stavbe klasického dreveného plota z dosiek alebo guľatiny by drevo malo byť ošetrené aj ochrannými nátermi proti vlhkosti. Klasický plot z dosiek dokáže pri vhodnej zostave zaistiť súkromie aj závetrie a zároveň môže pôsobiť dekoratívne.

Jarné upratovanie

S príchodom jari sa v chalupe zbavte nepotrebných vecí, vyčistite aj zabudnuté kúty a do interiéru vneste poriadok. Začnite vyhadzovaním všetkého, čo už neslúži a zbytočne zaberá miesto. Potom vyčistite okná, lustre, police, nábytok, podlahy a koberce. Špeciálnu pozornosť venujte posteliam, matracom, vankúšom a prikrývkam najmä vtedy, ak chalupu v zime neobývate. Zvláštnu pozornosť si v tomto prípade zaslúži aj toaleta, kúpeľňa a kuchyňa. Ak zvolíte správnu taktiku, jarné upratovanie chalupy zvládnete nielen rýchlo, ale aj jednoduchšie, bez zbytočnej námahy.

Vidiecky štýl

Nezabudnite ani na záhradu

Pri jarných prácach v záhrade nezabudnite ostrihať suché steblá tráv a odkvitnuté kvety. Zrežte suché a zmrznuté časti kríkov. Z trvalkových záhonov odstráňte zimnú prikrývku a prekyprite v nich pôdu. Rastlinám odhrňte zeminu, prípadne ich presaďte a prihnojte ich kompostom. Trávnik zbavte nečistôt a rozhoďte naň preosiaty kompost, ak je to potrebné, vysejte nový. Myslite aj na výsadbu zeleniny do voľnej pôdy alebo do parenísk. Subtropické dreviny v nádobách postavte na teplejšie a svetlejšie miesto.

Nádherný výhľad

5 rád ako sa zbaviť vlhkosti a plesní

  • intenzívne vetrajte a použite aj ventilátor
  • na obnovu sú vhodné sanačné omietkové nátery
  • použite protiplesňové nátery
  • omietku obúchajte a murivo nechajte odhalené kým nevyschne
  • do úrovne základov vykopte po celom obvode chalupy ryhu a zasypte ju drobnými kamienkami