Biokozuby horia vďaka tekutému palivu, ktorý vytvára plameň. Môžete si ich v byte postaviť kam len chcete, a nemusíte mať obavy z iskier, ani námahu s vynášaním popola. Stačí „škrtnúť“ zapaľovačom.
Pri najnovších biokozubuch sa palivo nedostáva do kontaktu s ohňom – horia výlučne výpary, ktoré sa na spaľovaciu rampu riadene privádzajú z výparníka. Celý proces je sledovaný sústavou senzorov, ktoré nepretržite analyzujú kvalitu spaľovania, emisie či polohu zariadenia. Ich bezpečnosť je taká vysoká, že niektoré majú certifikát umožňujúci ich inštaláciu aj na jachte.

Regulácia a kontrola
Výhodou týchto zariadení je ich komfortná obsluha. Na zapálenie, zhasnutie či nastavenie veľkosti plameňa stačí len stlačiť tlačidlo ovládača, prípadne zadať pokyn cez smartfón alebo tablet. Výhodou je plynulá regulácia výkonu, ktorá sa ovláda množstvom výparov dodávaných na spaľovaciu rampu a fungovanie na jedno doplnenie až 30 hodín.

Línia radí
I keď spaľovaním bioalkoholu vzniká iba minimum oxidu uhličitého, nezabudnite na dostatočné vetranie a prísun čerstvého vzduchu.

biokozub

Biokozub versus kozub na drevo
Voľba biokozuba je vhodným riešením v prípada, ak nemáte možnosť napojenia na komín alebo ak ho chcete používať iba občas na vytvorenie príjemnej atmosféry. Inštalácia biokozuba v porovnaní s klasickým kozubom je omnoho jednoduchšia, čo môže predstavovať dôležitú úsporu.

Tisíc možností
V prospech biokozubov je aj inovatívny dizajn – interiérovým architektom ponúkajú neobmedzené možnosti na uplatnenie originálnych nápadov. Umiestniť ich možno aj na miesta, ktoré by pri klasických kozuboch nepripadali vôbec do úvahy a na trhu nájdete ookrem rôznych typov aj prenosné.

Výhody

nepotrebujú komín
bez dymu a spalín
sú ekologické
komfortná obsluha
plynulá regulácia výkonu
vysoká bezpečnosť

Nevýhody
potreba intenzívnejšie vetrať
palivo (bioalkohol) je drahší ako drevo
nižší vykurovací výkon

Pripravila: Ružena Škulecová,
Foto: Shutterstock, archív firiem