Toto je príbeh staro-novej záhrady, ktorá úplne zmenila svoj pôvodný outfit. Aj keď nešlo o malý kúsok zeme, pôvodne bol priestor takmer nevyužívaný a slúžil len ako kulisa pre malú pobytovú terasu pred obývačkou domu.

Majitelia kúpili zabývaný rodinný dom so záhradou a ako je zvykom, najprv sa pustili do úpravy interiéru a až následne zistili, že ani pôvodný exteriér nespĺňa ich požiadavky. Dumali, premýšľali a nakoniec uvážili, že by sa im zišiel na úpravy pomerne veľkej plochy okolo domu nestranný pohľad odborníka. Po dvoch rokoch plánovania a strastiplnej realizácie sme sa všetci zhodli na tom, že to bol dobrý nápad. Pôvodná záhrada sa zmenila na plnohodnotný životný priestor, ktorý si majitelia môžu užívať takmer dvanásť mesiacov v roku. Nové riešenie však muselo spĺňať niekoľko podmienok:

1/ vytvoriť priestor na kúpanie

2/ zachovať pôvodné ovocné stromy a živý plot z tují

3/ zachovať červený japonský javor

4/ vyriešiť pobytové plochy s jedálenským a relaxačným sedením.

Všetko sa dá riešiť, no k tomu je potrebný veľkorysý prístup majiteľov a ochota aj k menej tradičným riešeniam. To sa aj stalo – preto som mohla popustiť uzdu svojej fantázii a vytvoriť niekoľko návrhov. Nakoniec zvíťazil ten, ktorý pôsobil najprirodzenejšie.

Žblnkot vody    

V záhrade sa upustilo od tradičného bazéna s prestrešením, ktoré mimo kúpacej sezóny v podstate špatí exteriér a zhodli sme sa na kúpacom jazierku. Jeho najväčším benefitom je, že sa v ňom dá nielen kúpať, ale vodná plocha počas celého roka vyzerá prirodzene a je súčasťou záhrady. Zavážil aj fakt, že majiteľ novej záhrady je vášnivý rybár. V tomto jazierku si síce ryby nezachytá, ale so západom slnka, z pohodlnej sedačky, si môže nerušene užívať výhľad na vodnú hladinu z terasy pred obývačkou. Zážitok umocňuje aj žblnkot vody, ktorá vyviera priamo z kameňa, umiestneného nad hladinou, v medzere múrika. Súčasťou jazierka je aj efektná drevená paluba a mólo, kde sa zmestí pár ležadiel a záhradná sprcha, ktorá nemôže pri vode chýbať.

Realizácia  

Princíp kúpacieho jazierka je veľmi jednoduchý. Do vodnej plochy sa vloží betónované teleso bazéna, ktoré sa povrchovo upraví, ako klasický bazén – použije sa fólia alebo kachličková mozaika. Výber farieb a štruktúr je dnes nekonečný. Dôležité je, aby okraj bazénovej časti, bol osadený niekoľko centimetrov pod hladinou, aby sa voda z jazierka prelievala do kúpacej časti. Tak sa bazén stáva súčasťou jazierka. Aby jazierko malo samočistiacu schopnosť, musíte vlastniť naozaj veľký pozemok, čo je v dnešných časoch, ak sa jedná o mestské alebo prímestské časti, pomerne nákladná záležitosť. Avšak vďaka vyspelým čistiacim technológiám, ktoré sú ukryté v štrkovom dne jazierka, sa dnes dá tento problém elegantne zvládnuť aj pri jazierku s menšou vodnou plochou.

Pobytová terasa 

Hlavná pobytová terasa má veľkorysé rozmery. Na terasu sa zmestí nielen jedálenský stôl, ale aj pohodlná outdoorová sedacia súprava a plne vybavený kuchynský pult. Keď ste celé dni vonku na záhrade, nechce sa vám stále chodiť do domu pre jedlo, nápoje či servírovací riad. A keďže ide o južne orientovanú terasu, celý priestor je pritienený pergolou s naklápacími lamelami, ktoré počas zimných mesiacov prepustia do interiéru potrebnú dávku slnečných lúčov.

Zelená oáza

Priestorom sa „vlnia“ oporné a pohľadové múriky, ktorými sa vyriešili terénne nerovnosti a mohla sa zachovať aj pôvodná zeleň. Tak vznikol systém niekoľkých, funkčne odlišných priestorov, čo dodalo záhrade potrebnú dávku dynamiky a vďaka čomu sa stala aj zaujímavejšou. Viete, keď nemáte všetko ako na dlani, núti vás to ísť do záhrady a skontrolovať, čo sa tam deje. Alebo sa môžete po záhrade len poprechádzať, ako to robia majitelia tohto domu. No a zeleň? Zatiaľ sme na štartovacej čiare. Bude trvať tri – štyri roky, kým záhrada dorastie do vyváženej podoby. Kým stromy začnú vrhať potrebné tiene a kríky kalín či hortenzií obrastú aj múriky. Časom sa však celý priestor premení na čarovnú zelenú oázu, kam sa človek rád vráti, aby načerpal energiu z nekonečne sa meniacej a inšpirujúcej prírody. Tak ako? Už ste sa rozhodli, čomu dáte prednosť vy? Bazénu alebo kúpaciemu jazierku? Prajem vám krásne leto, plné slnka, vody a skvelých nápadov, ktorými si vylepšíte život vo svojej záhrade. Text a foto: Lucia Bullová – architekt pre exteriér a záhradu