Leto je pre väčšinu ľudí časom dovoleniek, kedy si doprajú oddych od všetkých pracovných a iných povinností či starostí. Ak ste však plánovali vo väčšej či menšej miere rekonštruovať svoju domácnosť, je pravdepodobné, že ste si nato tiež vyčlenili obdobie letných prázdnin.

Niektoré menšie rekonštrukcie sa dajú stihnúť pomerne rýchlo a môže vám ostať čas aj na nejakú tú dovolenku. K takýmto rekonštrukciám patrí aj výmena podláh. Čo sa ich typov týka, ešte donedávna boli jasnou voľbou obľúbené laminátové podlahy.

S laminátovými podlahami sa stretol už zrejme každý. Získali si svoju popularitu pekným vzhľadom, jednoduchou inštaláciou a prívetivou cenou. V súčasnosti však ich nadvládu narúša novší typ podláh. Pri ich názve si staršie ročníky s nostalgiou zaspomínajú na časy, keď sa hudba púšťala na gramofónoch a nestreamovala sa ktovie odkiaľ.

Pridáte sa k fanúšikom vinylu?

Hádate správne, na mysli máme vinylové podlahy. Tie lákajú hlavne svojou vodeodolnosťou. Áno, s vinylovými podlahami si už nemusíte robiť starosti, či ste rozliatu vodu utreli dostatočne rýchlo, aby nemala negatívny vplyv na vašu podlahu. Voda im totiž nevadí.

Aby to však nebolo len o pozitívach – ak ste logicky za takúto vlastnosť očakávali vyššiu cenu, máte pravdu. Musíte teda zvážiť, či ušetríte a budete sa musieť o svoju podlahu trochu viac starať, alebo si priplatíte a budete mať s podlahou o niečo menej starostí. Prípadne môžete podlahy v domácnosti skombinovať a vinyl použiť len v tých miestnostiach, kde je najväčšia šanca, že oceníte vodeodolnosť. Napríklad v kuchyni pri varení či na chodbe, keď sa vrátite domov s mokrými topánkami.

Čo sa týka spôsobu pokladania, určite to bez problémov zvládnete, nech si zvolíte akúkoľvek podlahu. Sú vinylové podlahy, ktoré sa do seba zacvaknú spôsobom ako laminátové, ale aj také, ktoré sa lepia na podklad. Prípadne novšie, ktoré sa voľne pokladajú a držia na mieste vďaka protišmykovým prvkom na spodnej strane a svojej váhe. Autor: REDPIXEL.PL, Foto: Shutterstock.com