Z ekológie sa v posledných rokoch stala dôležitá téma. Náš vplyv na planétu je obrovský, preto je potrebné minimalizovať všetky negatívne vplyvy. Aby ľudstvo malo kde žiť aj v budúcnosti.

Lokálna výroba je často ekologická

Nie je potrebné, aby ste ihneď začali žiť dokonale ekologicky, ale aj malé kroky smerom k udržateľnejšiemu a ekologickejšiemu životu sú pre planétu prospešné. Ako môžete mať aj vy ekologickejší život a domácnosť?

Skúste podporovať domácich výrobcov. Nejde len o patriotizmus, ale viete si aj ľahšie preveriť, ako a v akých podmienkach sú u domácich výrobcov potraviny pestované či ako prebieha výroba tričiek. Pestovanie, chov a výroba v menšom je často oveľa ekologickejšia. A snažte sa tvoriť čo najmenej odpadu a ten, ktorý vytvoríte, separujte.

Odpad separujte v čo najväčšej miere

Keď už sme pri nakupovaní – veľkou záťažou pre životné prostredie sú jednorazové plasty. A práve pri bežnom nakupovaní ich veľa ľudí používa obrovské množstvo. Umelé vrecká na zeleninu, ovocie či pečivo, igelitové tašky a množstvo obalového materiálu. S obalovým materiálom toho moc nenarobíte, ak nerátame nakupovanie v bezobalových obchodoch, ale igelitové vrecká a tašky sa dajú nahradiť ekologickejšími sieťkami, alebo ich môžete vymeniť za trvácne bavlnené tašky s potlačou.

Triedenie odpadu zrejme nemusíme ani pripomínať. Aspoň dúfame. Je vôbec niekto, kto ešte stále aspoň z časti neseparuje? Aspoň papier, plasty či sklo? Samozrejme, čím viac druhov odpadu triedime, tým lepšie. Pomôcť prírode môžete aj tak, že všetko sa budete snažiť využiť čo najviac. Napríklad igelitovú rukavicu z obchodu, ktorou si naberáte pečivo. Ak máte psa, rukavicu môžete na prechádzke potom použiť na „upratanie“ exkrementu. A ak psíka nemáte, určite nájdete aspoň jedno ďalšie jej využitie. Autor: Lady, Foto: Shutterstock