Zariadiť domácnosť od základov pri rekonštruovaní bytu alebo pri stavbe nového rodinného domu dá zabrať. Na čo si dať pozor, aby zariaďovanie domácnosti nebolo o hádkach a konfliktoch?

Zariadiť domácnosť je nielen časovo náročný proces, ale náročné sú aj rozhodnutia, ktoré treba urobiť, aby interiér domu či bytu bol presne podľa vašich predstáv.

Od vlastného domu má každý veľké očakávania

Ak sa chystáte vytvoriť si ideálny domov s vašou partnerkou, budete potrebovať skĺbiť dva často diametrálne odlišné pohľady na veci. Keď raz budete s láskou spomínať na to, ako ste sa natrápili pri prezeraní množstva krásnych zásnubných prsteňov a vyberali to pravé pre vašu polovičku, toto bude zrejme náročnejšie.

Najskôr malá úvaha – je jednoduchšie hľadať kompromisy pri rekonštrukcii bytu alebo je náročnejšia stavba domu? Byt ponúka obmedzenejší priestor, ale na druhej strane, väčšina ľudí sa do jeho rekonštrukcie púšťa podvedome s tým, že nie všetko bude podľa ich predstáv. Naopak, stavba domu ponúka viac možností, ale aj väčšie očakávania.

Plánujte pred začatím stavby alebo rekonštrukcie

Ako teda niečo takéto zvládnuť? Obzvlášť, keď tu neplatí to, čo pri spomínanom výbere zásnubných prsteňov z bieleho zlata, že takýto prsteň by mal byť do roka nahradený dôležitejším prsteňom – svadobnou obrúčkou. Rekonštruovať byt alebo stavať dom predsa nejdete tak, aby ste si tento proces po roku mohli zopakovať.

Problémom – hlavne pri stavbe domu, keďže trvá dlhšie je v tom, že okrem vecí súvisiacich so stavbou je potrebné riešiť aj záležitosti bežného života. A časom toho môže byť na človeka skrátka príliš veľa. A vtedy vzniká medzi partnermi najviac konfliktov.

Čo urobiť preto, aby ste takéto konflikty minimalizovali? Najlepšie je mať čo najviac vecí dohodnutých a naplánovaných vopred, keď ešte môžete pokojne diskutovať o možných riešeniach. Vizualizácia novej domácnosti tiež dokáže pomôcť pri vzájomnom predstavovaní si nápadov toho druhého. Autor: Prostock-studio, Foto: Shutterstock