Funkčná obuv, funkčná bielizeň, funkčná medicína, funkčné volebné obdobie… Tak prečo nie aj funkčná záhrada? Hoci pochybujem, že existuje aj záhrada nefunkčná – vždy sa jedná len o uhol pohľadu.

Milujem svoju záhradu, v ktorej sa často povaľujem s knihou v ruke. No na ostatné záhradné činnosti mám osobitý názor. Myslím si, že s prácou, aj s tou v záhrade, to netreba preháňať. Napríklad som presvedčená, že burina je v prírode potrebná a že s ostatnými rastlinami má dohodu o spolunažívaní. Som presvedčená aj o tom, že v neznesiteľných horúčavách udržiava okolo rastlín vlhkú pôdu a je úžasným zdrojom vitamínov. A preto často končí v mojej polievke a nie na komposte.

Osobné preferencie

Mám kopu dôvodov, ako ospravedlniť burinu v mojich záhonoch. Pre mňa je však dôležité sa vo vlastnej záhrade funkčne povaľovať, preto v nej v únosnej miere burinu akceptujem. Chápem však, ak niekto preferuje lány pedantne pokoseného trávnika a miluje prísne ostrihané línie živého plota, ktorý sa ťahá okolo jeho pozemku. Rozumiem aj tomu, ak niekto svoju záhradu vníma ako funkčne organizovaný priestor, kde sa každý víkend rád funkčne narobí a pri pohľade z obývačky je nesmierne šťastný. To je v poriadku.

Zmysluplné riešenia

Dôležité je, aby si každý naplno uvedomil a sám sebe priznal, ktorá „záhradná funkčnosť“ mu je najmilšia, teda funkčne prospešná. Občas nám totiž v hlavách robí šarapatu „mainstream“ a rôzne módne trendy, no verím, že každý zdravý jedinec svoje potreby, ako i potreby celej svojej rodiny, postupne úspešne dešifruje. A ak nemá na „dešifrovanie“ čas, alebo potrebuje svoje úvahy potvrdiť, môže si objednať služby záhradného architekta. Nemusí sa s ním vrhnúť hneď do projektu, no môže začať s konzultáciou. Skúsený záhradný architekt vie okamžite zhodnotiť situáciu – podporiť či vyvrátiť klientove úvahy a nasmerovať jeho predstavy k funkčnému riešeniu. Teda k riešeniu zmysluplnému a možno aj finančne výhodnejšiemu.

Výškové terasy

Obrázky na ktoré sa pozeráte vzišli práve z takejto spolupráce. Pani majiteľka miluje svoj kúsok záhrady a dlhé roky úporne premýšľala o tom, ako zladiť predstavy všetkých členov rodiny s príchodom vysnívaného chlpáča – veselej fenky Roxy. Pretože jej záhrada je v miernom svahu, upravili sme terén do troch výškových terás, ktoré sme prepojili schodiskovými blokmi so štiepanou bočnou hranou. Keďže medzi blokmi vznikla medzera, tú sme vysadili drobnými skalničkami a vytvorili zaujímavý detail. Za domom sme štvorcovú dispozíciu záhrady mierne pootočili, aby mohol vzniknúť priestor pre výsadbu stromov a vyššej zelene. Terén sme zdvihli na úroveň existujúcej zimnej záhrady a dlažbou sme ho prepojili s pergolou. Tak vzniklo štýlové loungové sedenie s dostatočne veľkým priestorom pre jedálenský stôl i pohodlné stoličky.

Príjemné posedenie

Z boku domu, kde nie sú žiadne okná, je nainštalovaná pergola. Po oceľových lankách sa časom budú ovíjať bujné výhony wistérie a chrániť chodník pred dažďom a páľavou. Má to aj ďalší dôvod – tým, že sa zeleň popínavky časom dostane až nad úroveň očí, vznikne úžasný optický efekt. Podobnú funkciu má aj pár stĺpovitých dubov, ktoré zeleň malej záhrady „ťahajú“ do výšky. Stavba pergoly je k susednému pozemku otočená chrbtom, teda čelom k domu. Keďže má z dvoch strán plné steny, posedenie i záhrada získali potrebné súkromie a cez záhon trvaliek si môžu majitelia vychutnávať pohľad na svoj vysnívaný dom. Za pergolou sme vytvorili aj menší odkladací priestor a miesto, kde si susedia z oboch strán plota, aj ich chlpáči, môžu v tajnosti vymieňať dôležité informácie.

Okrasné a úžitkové záhony

Kvitnúce kríky a ruže sa ocitli za pohľadovým múrikom, takže sú bezpečne chránené pred veselou Roxy. Z toho istého dôvodu dala majiteľka k zvyšným záhonom vyrobiť aj vkusné plôtiky, cez ktoré prerastajú ozdobné trávy a hlávky trvaliek. Aj úžitkové záhony sa dostali nad úroveň chodníkov, čo je maximálne pohodlné pre majiteľov, ale nie pre Roxy. Milí čitatelia, prajem vám krásnu jeseň a verím, že aj týchto pár riadkov vás posunulo bližšie k vašej vytúženej, funkčnej záhrade. Lucia Bullová, architekt pre exteriér a záhradu